Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi po długiej chorobie udzielono urlopu dla poratowania zdrowia (4.10.2011 r. do 29.06.2012 r.). W maju udał się na badania kontrolne (na własna prośbę) i nie otrzymał zezwolenia od lekarza na dalszą pracę jako nauczyciel. Czy wobec tego może wykorzystać do końca udzielony mu urlop zdrowotny, następnie urlop wypoczynkowy za 2012 r. (lipiec i sierpień), a z dniem 31.08.2012r. rozwiązać umowę o pracę w związku z orzeczeniem lekarskim? Czy musimy rozwiązać umowę z dniem 31.05.2012 r.?
To, że nauczyciel poszedł do lekarza w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia nie przesądza o jego zwolnieniu. To całkiem prawidłowe orzeczenie - skoro przebywa na urlopie zdrowotnym, to znaczy, że nie jest zdolny do pracy.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela:
Art. 73. 6. Dyrektor szkoły, nie później niż w terminie 2 tygodni przed zakończeniem urlopu dla poratowania zdrowia, wydaje nauczycielowi skierowanie na badanie kontrolne w celu stwierdzenia braku przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Należy zatem w połowie czerwca dać nauczycielowi skierowanie na badania kontrolne. Jeżeli wówczas nie otrzyma zezwolenia na dalszą pracę, należy rozwiązać z nim stosunek pracy na podst. art. 23 ust. 3 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zwracam się z prośbą o poradę prawną – umowa na czas określony a urlop macierzyński.
Pracownica (nauczycielka) miała umowę na czas określony (do 31.08.2013 r.) w tym czasie zaszła w ciążę i umowa została przedłużona do dnia porodu tj. 29 grudnia 2013 r. Nauczycielka cały okres ciąży przebywała na zwolnieniu lekarskim, które upływa z dniem 17 grudnia. W dniu 16 grudnia pracownica złożyła wniosek o wcześniejszy urlop macierzyński – od 18.12.2013 r. .
Czy jeżeli umowa jest zawarta do dnia porodu, to w takiej sytuacji pani przysługuje urlop macierzyński i na jakich zasadach?
Czy datą zakończenia stosunku pracy jest dzień porodu czyli 29.12.2013 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą feryjną. Osoba, która posiada przygotowanie pedagog dla instruktorów praktycznej nauki zawodu w wymiarze 48 godz. z dnia 22.08.2019 r., dyplom mistrza w zawodzie oraz doświadczenie zawodowe uznane przez dyrektora może być zatrudniona w szkole za zgodą organu prowadzącego, jeśli tak to jaka podstawa prawna powinna być zawarta w umowie? Czy taka umowa zalicza się do limitu umów z kodeksu pracy?
Czy umowy z instruktorami praktycznej nauki zawodu w systemie dualnym, którzy prowadzą zajęcia z uczniami np. w hotelach podlegają do limitu? Czy takim osobą wypłaca się świadczenie urlopowe z funduszu ZFSS gdy prowadza zajęcia 3 razy w tyg.?
(regulamin ZFSS znajduje się zapis, że musi być wniosek urlopowy na 14 dni kalendarzowych)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na kilkudniowym zwolnieniu lekarskim. Dyrektor w tym czasie organizuje zastępstwa i przydziela zajęcia nauczycielom, którzy mają tzw. okienka lub wcześniej kończą lekcje. Zajęcia polegają na zapewnieniu opieki, albo też nauczyciel, który posiada kwalifikacje do danego przedmiotu realizuje kolejny temat, wynikający z planu wynikowego. 1. Czy zastępstwo za nieobecnego nauczyciela powinno być płatne? 2. Jeżeli tak, to czy w takiej samej wysokości, bez względu na rodzaj zajęć prowadzonych przez zastępującego nauczyciela (opieka - realizacja tematu, w przypadku posiadania odpowiednich kwalifikacji). 3. Czy płatne powinny być również zastępstwa za nauczycieli nieobecnych w pracy z innych powodów, np. wyjazd z uczniami na konkurs przedmiotowy, zawody sportowe, wycieczkę itp.?
- W jakich kwestiach dyrektor wydaje zarządzenia, a w jakich decyzje?
- Czy od września 2019 r. mogę przenieść nauczycielkę świetlicy w stan nieczynny? W skład Zespołu wchodzi liceum ogólnokształcące i wygaszane gimnazjum. Dla nauczycielki dotychczasowej świetlicy nie będę miała żadnych godzin w liceum gdyż od września 2019 r. nie będzie już świetlicy. Czy mogę przenieść ją w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe