Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Decyzję o nieuczęszczaniu dziecka na zajęcia przedszkolne w siedzibie placówki i korzystaniu ze zdalnego nauczania rodzic mógł podjąć do 5.04.2020 r., czyli do dnia...

PORADA PRAWNA

07 sierpnia 2020 Prawo oświatowe

Niepubliczne przedszkole otrzymało pismo z sąsiedniej gminy o przedstawienie rozliczenia pobytu dziecka w przedszkolu i przedstawienie dowodów wpłat rodziców za ostatnie dwa miesiące. Kontaktowałam się z urzędem i wójt stwierdził, że wstrzymał dotacje, bo nie będzie płacił za dziecko, które nie uczęszcza do przedszkola, bo rodzic jest na zasiłku COVID-19. Przedszkole ma umowę z rodzicem, a przez te dwa miesiące dziecko nie przychodziło, bo mama korzystała z zasiłku i nie mamy wpłat, ponieważ zwolniliśmy wszystkich, którzy nie przyprowadzają dzieci. Dziecko wraca w sierpniu. Czy wójt może wstrzymać dotacje? Czy jest na to jakaś podstawa prawna? Co ma w tym przypadku zrobić przedszkole?

Decyzję o nieuczęszczaniu dziecka na zajęcia przedszkolne w siedzibie placówki i korzystaniu ze zdalnego nauczania rodzic mógł podjąć do 5.04.2020 r., czyli do dnia uchylenia § 4b pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 410 ze zm.). Skoro dziecko korzystało z nieobecności w przedszkolu, to konieczne jest jeszcze przeanalizowanie statutu przedszkola, czy została w nim określona liczba nieobecności uprawniająca do skreślenia dziecka z listy uczniów przedszkola – jeśli tak, to dotacja na dziecko nie przysługuje, skoro ani nie było dla niego realizowane wychowanie przedszkolne, ani nie powinno mieć statusu przedszkolaka. Jeśli natomiast statut przedszkola nie przewiduje, że liczba nieobecności, jaką miało dziecko, skutkuje skreśleniem z listy uczniów, to dziecko zachowało status ucznia przedszkola, mimo że nie uczęszczało na zajęcia, i wówczas nadal na nie przysługuje dotacja, która przysługuje na każdego ucznia przedszkola (art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17). Sama sytuacja zwolnienia z opłacania z czesnego oraz nieobecność w przedszkolu nie są wymienione w UoFZO (zwłaszcza w art. 3 UoFZO) jako przesłanka wstrzymania dotacji. Prawo do dotacji jest więc przede wszystkim uzależnione od brzmienia statutu przedszkola, a nie tylko od tego, że rodzic był zwolniony z czesnego. Wójta należałoby poinformować o treści statutu przedszkola w związku z nieobecnościami uczniów i ewentualnie rozważyć poinformowanie o zaistniałej sytuacji organ dotujący, z którym się rozlicza z dotacji sąsiednia gmina.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT