Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Niepubliczny ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy. Proszę o informację, jak długo i jakie dokumenty powinno przechowywać się w archiwum w niepublicznej placówce. Chodzi mi głównie o dokumentację pedagogiczną: protokoły rady pedagogicznej, tygodniowe rozkłady zajęć, teczki wychowanków, orzeczenia, dokumentacja pomocy-psychologiczno-pedagogicznej.
Przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 164) oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz. U. Nr 14, poz. 67) stosuje się do dokumentacji powstającej w organach państwowych i państwowych jednostkach organizacyjnych oraz w organach jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostkach organizacyjnych. Oznacza to, że przepisów ww. aktów prawnych nie stosuje się do placówek oświatowych prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego, gdyż te nie są samorządowymi jednostkami organizacyjnymi. W konsekwencji to na organie prowadzącym niepubliczną placówkę spoczywa obowiązek określenia okresu przechowywania dokumentacji dotyczącej procesu nauczania, wychowania i opieki. Można korzystać z przykładowej klasyfikacji i kwalifikacji dokumentacji szkoły (placówki oświatowej) w formie jednolitego rzeczowego wykazu akt dostępnego stronie Archiwum Państwowego w zakładce Zarządzanie dokumentacją / Instrukcje i wykazy akt.
W przypadku rady pedagogicznej proponuje się okres przechowywania 25 lat, orzeczeń – 20 lat, dokumentacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej – 10 lat, tygodniowych rozkładów zajęć – 5 lat, teczek wychowanków – 5 lat. Organ prowadzący może dostosować zaproponowane okresy przechowywania dokumentów do praktyki funkcjonowania placówki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła otrzymała środki w ramach projektu Laboratoria Przyszłości na kwotę ok. 150 tys. zł. Czy w związku z tym należy przeprowadzić zamówienia publiczne? Jeżeli tak, to czy mogą one zostać przeprowadzone w trybie podstawowym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zbliża się strajk nauczycieli. Kiedy, kogo i w jakiej formie należy o tym powiadomić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Do końca roku 2014 funkcjonowaliśmy jako niepubliczny punkt przedszkolny. Z dniem 1 stycznia 2015 przekształciliśmy się w przedszkole niepubliczne. Jakie dokumenty trzeba prowadzić od tego dnia, czy np. plan nadzoru pedagogicznego ma obejmować okres od stycznia do końca czerwca tego roku?
Jaką dokumentację trzeba będzie prowadzić jeśli chcielibyśmy z dniem 1 września działać na zasadach przedszkola publicznego(przedszkole za złotówkę?), czy obowiązuje nas w całości karta nauczycila oraz nauczyciele zatrudniani będą na zasadach KN? czy kodeksu pracy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy jako punkt przedszkolny zobowiązani jesteśmy do monitorowania działań wychowawczych i profilaktycznych? Jeśli tak, w jakiej formie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
bardzo proszę o zamieszczenie wzoru zarządzenia dyrektora małej szkoły wprowadzającego kontrolę zarządczą w szkole.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe