Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obie sprawy dotyczą wpisu na świadectwie pracy: Dnia 6.04.2017 nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. za porozumieniem stron. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika za porozumieniem stron art. 23 ust.1 pkt.1 oraz ust. 4 pkt.1 KN. Dnia 19.05.2017 r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie zwrócił się z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 31.08.2017 r. Czy w świadectwie pracy w pkt. 3 stosunek pracy ustał w wyniku a) rozwiązania należy wpisać „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika art. 23 ust.1 pkt.1 KN. Proszę o potwierdzenie poprawności zapisów lub o sprostowanie jeśli są niewłaściwe.
Jeżeli pracodawca zgodził się na rozwiązanie stosunków pracy nauczycieli zgodnie z ich propozycjami odnośnie porozumienia stron (tak należy traktować prośbę drugiego nauczyciela, który wprost nie wskazał na trzymiesięczne wypowiedzenie, a jedynie zaproponował termin zakończenia zatrudnienia, chyba że pracodawca wyjaśnił, że jego intencją jest wypowiedzenie), w ust. 3 świadectwa pracy należy wpisać: rozwiązanie za porozumieniem stron na podstawie art. 23 ust. 4 pkt 1 KN. Natomiast jeśli pracodawca nie zgodził się na rozwiązanie jednego lub obydwu stosunków pracy w trybie porozumienia stron oraz z treści samych pism nauczycieli wynika, że w razie braku zgody na porozumienie stron ich oświadczenia stanowią wypowiedzenia, albo nauczyciele po uzyskaniu informacji o braku zgody na rozwiązanie stosunku lub stosunków pracy złożyli wypowiedzenia (ściślej wniosek o rozwiązanie stosunku pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem) lub też z drugim nauczycielem ustalono, że nie jest zainteresowany porozumieniem stron, wówczas w ustępie 3 świadectwa pracy należy wpisać: rozwiązanie za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 KN. Niedopuszczane jest jednoczesne zamieszczenie w świadectwie pracy dwóch trybów rozwiązania stosunku pracy: za wypowiedzeniem pracownika (art. 23 ust. 1 pkt 1 KN) oraz za porozumieniem stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN). W świadectwie pracy zamieszcza się tylko jeden zastosowany tryb rozwiązania stosunku pracy (art. 97 § 2 KP, § 2 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy, Dz. U. z 2016 r., poz. 2292).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy mogę powierzyć obowiązki IODO pracownikowi szkoły (sekretarzowi lub kierownikowi gospodarczemu)? Obecnie prowadzi nas firma zewnętrzna, ale od nowego roku jesteśmy zmuszeni szukać innego rozwiązania. Czy obecne przepisy pozwalają zatrudnić jako IODO pracownika szkoły, który ma dostęp do różnych danych w tym danych wrażliwych zarówno nauczycieli, jak i uczniów?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy Rada Pedagogiczna może oddać ważny głos na swojego przedstawiciela w komisji konkursowej na dyrektora szkoły podczas, gdy ta osoba nie jest obecna na konferencji, jednak wcześniej wyraziła zgodę na przyjęcie swojej kandydatury?
- Nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem w wymiarze większym niż 1 etat. Zwracam się z prośbą o opinię w następującej sprawie: W bieżącym roku szkolnym zatrudniliśmy nauczycielkę w wymiarze 18/18 – nauczyciel matematyki oraz 8/18 – nauczyciel fizyki. Obie umowy zawarto na czas określony do 31.08.2018 r. Do obu umów nauczycielka otrzymuje dodatek motywacyjny. W związku z tym, że nauczycielka – stopień awansu zawodowego: nauczyciel mianowany, nie posiadała kwalifikacji do nauczania fizyki (była w trakcie studiów), nawiązanie stosunku pracy nastąpiło po otrzymaniu zgody Kuratora Oświaty, z zastrzeżeniem, iż w takim przypadku nie stosuje się przepisów rozdziału 3a Karty Nauczyciela (awans zawodowy) – zatem dla celów płacowych nauczycielka została potraktowana jako nauczyciel stażysta (umowa na fizykę). Obecnie sytuacja się zmieniła. Nauczycielka w dniu dzisiejszym (05.03.2018 r.) dostarczyła dyplom ukończenia studiów podyplomowych (dyplom z dnia 28.02.2018 r.) w zakresie fizyki z astronomią. W świetle tej zmiany nie może być już zatrudniona jako nauczyciel stażysta. Serdecznie proszę o opinię jak należy w tej sytuacji postąpić. Czy możliwym jest dalsze zatrudnianie nauczycielki w wymiarze większym niż jeden etat. Czy należy sporządzić porozumienie zmieniające względem umowy na nauczyciela fizyki zmieniając stawkę płacy z nauczyciela stażysty na nauczyciela mianowanego, a jeśli tak, to z jaką datą i od kiedy zastosować wyższą stawkę? W tej chwili w placówce uległa także zmiana ilości godzin fizyki - łącznie wzrost o 3 godz. dydaktyczne (nauczanie indywidualne). Gdyby uwzględnić powyższe w porozumieniu zmieniającym, nauczycielka byłaby zatrudniona łącznie na 29/18 etatu (18/18 matematyka, 11/18 fizyka) – czy to dopuszczalne? Bardzo proszę o informację jak tę sprawę prawidłowo rozwiązać w świetle obowiązujących przepisów.
- Dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania w wymiarze 18 godzin mam w roku szkolnym 15 godzin z wymiaru 18 oraz 6 godzin świetlicy z wymiaru 26, czyli 15/18 + 6/26.
Jakie działania prawne należy podjąć, aby zmienić nauczycielowi warunki zatrudnienia, z korzyścią dla nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem pracownikiem administracji wygaszanego gimnazjum. Otrzymałam pismo o rozwiązaniu stosunku pracy na podstawie art. 230 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2017 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie 31 sierpnia 2019 r. Do dnia 31.05.2019 r. nie otrzymałam propozycji pracy w innej jednostce i nie otrzymałam informacji o odprawie. Czy jest to zgodne z prawem? Czy w związku z zatrudnieniem mniej niż 20 pracowników powinniśmy wystąpić do dyrektora z prośbą o wypłatę odpraw?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe