Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 1 września 2022 r. zatrudniliśmy pomoc administracyjną na umowę na czas określony, która poinformowała 22 listopada 2022 r., że jest w ciąży. Musimy jej przedłużyć umowę do dnia porodu? Jak w takim wypadku wygląda sytuacja z urlopem macierzyńskim?
O tym, czy mowa przedłuży się do porodu decydować będzie to, ile trwa ciąża. Jeśli na dzień zakończenia umowy ciąża ma przynajmniej 13 tygodni, to umowa przedłuży się do porodu.
Wynika to z art. 177 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), zgodnie z którym umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
Jeśli umowa przedłuży się do dnia porodu, to za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego zapłaci pracodawca, a potem ZUS przejmie wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy okres 2- letniej nauki w SN (dzienne) zaliczony przez Uniwersytet Szczeciński na poczet studiów wyższych (3-letnie studia magisterskie zaoczne) będzie mógł być uwzględniony jako okres nieskładkowy w rozumieniu art.7 pkt.9 ustawy o emeryturach i rentach? Warunkiem przyjęcia na studia 3-letnie (nauczanie początkowe) było ukończenie wcześniej SN o tym samym profilu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzienny wymiar czasu pracy wychowawcy internatu w młodzieżowym ośrodku wychowawczym wynosi 4,8 godz. Pracownik chce wykorzystać urlop w dniu, kiedy zgodnie z obowiązującym rozkładem czasu pracy ma np.:
- 2 godziny,
- 12 godzin.
Jak należy rozliczyć udzielony urlop? Czy można udzielić urlopu, jeśli czas pracy w danym dniu jest niższy/wyższy niż dzienny obowiązkowy wymiar czasu pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna brzmieć treść pisemnego potwierdzenia przekształcenia stosunku pracy na podstawie mianowania, jeśli akt mianowania wydany był przed 2000 r. i spełnione były wszystkie warunki?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony w dniu 1 września 2018 r. na postawie mianowania w dniu 18 stycznia 2020 roku ukończy 57 lat. Czy w związku z tym można rozwiązać z nim umowę o pracę na czas nieokreślony w związku z art 23 ust. 1 pkt 2? Nauczyciel przebywa na zwolnieniach lekarskich od 10 czerwca 2019 r., a wcześniej również korzystał wielokrotnie ze ze zwolnień lekarskich utrudniając prawidłową organizację roku szkolnego i kształcenia uczniów. Czy można mu wręczyć lub wysłać pocztą wypowiedzenie, gdy przebywa na kolejnych zwolnieniach? W chwili obecnej jest to 203 dni zwolnień lekarskich. Jaki wówczas okres wypowiedzenia należy zastosować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o radę w związku ze zwolnieniem nauczycieli. W maju wypowiedzenie dostał nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa. Umowa była zawarta na czas nieokreślony na 1/18 – nauczyciel dyplomowany (przyczyna: brak oddziału kl. 8). Jaką podstawę prawną należało umieścić – art. 20 KN, art. 27 KN? Podobna sytuacja z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na 4/18. Z racji braku klasy 8 nauczycielka poprosiła, aby nie umieszczać jej w arkuszu – zrezygnowała z pracy. Umowa była zawarta na czas nieokreślony. Jaka odprawa przysługuje tym nauczycielom i na podstawie czego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe