Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 25 września 2014 roku główna księgowa przebywała najpierw na półrocznym zwolnieniu lekarskim, następnie otrzymała roczne świadczenie rehabilitacyjne, które kończy jej się z dniem 18 marca 2016r. Dzisiaj złożyła wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Dyrektor wyraził zgodę. Czy należy jej się odprawa? W tej chwili nie ma jeszcze ani świadczeń rentowych ani emerytalnych.
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracownika, czy to w drodze wypowiedzenia czy za porozumieniem stron nie przysługują odprawy. Jeżeli jednak rozwiązanie umowy następuje w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, to należy wypłacić odprawę emerytalną. Zgodnie z § 9 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, jednorazowa odprawa w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy jest wypłacana w dniu ustania stosunku pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony przebywał na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. 182 dzień niezdolności do pracy wypadł 02.03.2016r. W dniu 04.04.2016r. otrzymałam od nauczyciela decyzję z ZUS o przyznaniu renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od dnia 03.03.2016r. Moje pytania brzmią: 1) na podstawie jakiego art. KN rozwiązać stosunek pracy Art. 23 ust. 1 pkt 1 czy 2? 2) z jaka datą rozwiązać stosunek pracy i z jaką datą wystawić świadectwo pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel skończył studia podyplomowe grantowe i uzyskał kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu). Jednak dyplomu nie przyniósł, bo tego przedmiotu nie chce uczyć. Brakuje etatu dla niego z przedmiotu wiodącego i parę godzin miał uczyć tego drugiego. Jest od sześciu lat chroniona przez ZZ. Co zrobić, jeżeli dyplomu nie przyniesie? Jeżeli przydzielić jej godziny z przedmiotu wiodącego, trzeba będzie dać zniżkę godzin innej nauczycielce. Zresztą nie zrobię tego. Jestem zdruzgotana postawą n-la, który nie patrzy na to, ze jego koleżanka możne nie mieć etatu. Czy jest jakaś podstawa prawna związana ze studiami grantowymi, która mówi o tym, że po skończeniu takich , nauczyciel ( jeżeli jest taka potrzeba) powinien nauczać przedmiot na który zdobył kwalifikacje. I jak długo ZZ mogą chronić jednego pracownika?
- Pytanie dotyczy zaświadczenia (załącznika nr 1 do rozporządzenia MEN z dnia 1 marca 2013 w sprawie awansu zawodowego) oraz aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela (załącznik nr 3). Czy podstawa prawna w tych dwóch dokumentach to: Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. NR 97, Poz. 674, z póź. zm.)? Czy zmienił się Dz.U. itd? Czy napisać tak jak we wzorze?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor szkoły nabywa prawa emerytalne w maju (kobieta ur. 1 maja 1960 r.). Poinformowała, że złoży podanie o zwolnienie z uwagi na nabycie praw do emerytury, aby w maju się zwolnić i złożyć dokumenty do ZUS. Przychylę się do jej prośby choć z wielkim bólem, ponieważ chciałbym, aby dalej pracowała i pełniła funkcje wicedyrektora. Jest bardzo dobrym fachowcem i świetnie mi się z nią współpracuje (od 16 lat jest wicedyrektorem). Czy po zwolnieniu i po np. 2 dniach mogę ponownie powierzyć jej funkcje czy muszę z wyprzedzeniem zasięgnąć opinii od organu prowadzącego i Rady Pedagogicznej i niezależnie od jej rodzaju mogę ponownie powierzyć jej funkcje do końca mojej kadencji czyli na 3 lata? Czy bez wyżej wymienionych opinii tylko mogę do końca roku tak jak jest w arkuszu organizacyjnym na br. szkolny. Proszę o podanie kroków jakie powinien podjąć dyrektor po złożeniu podania przez wicedyrektora.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest w naszej placówce od 1.09.1998 r. Na dzień 1 sierpnia 2024 będzie posiadał staż pracy 44 lata i 10 miesięcy. Aktualnie złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 27.08.2024r w związku z przejściem na emeryturę.
1. czy nauczycielowi należny się pełnie świadczenie urlopowe?
2.czy zgodnie z art 87 KN nauczycielowi należy się trzymiesięczna odprawa
3. czy nauczycielowi w związku z przejściem na emeryturę należy się jeszcze jakieś świadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe