Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MEN z dnia 25.08.2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania...

PORADA PRAWNA

Od lutego w naszej szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Jeden nauczyciel nadal ma trudności z umiejętnością korzystania z dziennika i dokumentuje pracę w formie papierowej. W jaki sposób jako dyrektor mogę wyegzekwować, żeby nauczył się korzystać z dziennika elektronicznego, gdyż od września tylko taka forma będzie obowiązywać? Nauczyciel brał udział w szkoleniach organizowanych w szkole, uzyskał niejednokrotnie pomoc od kolegów i nadal nie potrafi.(osoba ta jest trzy lata przed emeryturą).

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MEN z dnia 25.08.2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania (...), przeprowadzenie zajęć edukacyjnych nauczyciel potwierdza podpisem w dzienniku lekcyjnym (§ 8).

 

Na podstawie § 21 ust. 5 rozporządzenia, w przypadku prowadzenia dzienników lekcyjnych wyłącznie w postaci elektronicznej, wpisanie przez nauczyciela w dzienniku elektronicznym tematu zajęć, jest równoznaczne z potwierdzeniem przez nauczyciela przeprowadzenia tych zajęć.

 

Jeżeli wprowadzą Państwo prowadzenie dziennika lekcyjnego wyłącznie w formie elektronicznej, wszyscy nauczyciele będą zobowiązani dokonywać wpisów w tych dziennikach, gdyż jak wynika z powyższych przepisów, wpisanie przez nauczyciela tematu lekcji jest potwierdzeniem jej przeprowadzenia, a tym samym obecności nauczyciela w pracy. Jest to istotne zarówno ze względu na realizację podstawy programowej, jak i ze względów dot. porządku pracy.

Zgodnie z art. 75 ust. 2 Karty Nauczyciela, za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z kodeksem pracy:

Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy (odpowiednie zapisy w regulaminie pracy) oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować:

1) karę upomnienia,

2) karę nagany.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT