Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego do przedszkola ogólnodostępnego będzie uczęszczało dziecko z Zespołem Downa (ma orzeczenie i opinię), jednocześnie jedna z nauczycielek ukończyła studia mgr Pedagogika specjalna Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci z niepełnosprawnościami. Czy może ona pracować w tej grupie jako nauczyciel specjalista dla tego dziecka?
Nauczycielka może zajmować stanowisko tzw. nauczyciela wspomagającego, z uwagi na kwalifikacje z pedagogiki specjalnej, zgodnie z § 7 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578 ze zm.) oraz może prowadzić zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zgodnie z § 15ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.). Natomiast nauczycielka po studiach o specjalności z wczesnego wspomagania rozwoju nie możne prowadzić zajęć rewalidacyjnych w ramach indywidualnego programu terapeutyczno - edukacyjnego, ponieważ nie ukończyła studiów w zakresie odpowiednim do niepełnosprawności ucznia (§ 23 ust. 1 w zw. z § 15 ust. 3 ww. rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2017 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o poradę dotyczącą świadczenia kompensacyjnego. Na okres roku szkolnego 2013/14, tj. od dnia 01.09.2013 do 31.08.2014 został nauczycielowi udzielony urlop zdrowotny. W maju 2014 r. nauczyciel ukończył 55 lat i nabył prawo do ubiegania się o świadczenie kompensacyjne. Jakich formalności powinien dopełnić ten nauczyciel w stosunku do zakładu pracy, jakim jest szkoła? Jakie obowiązki, w tym zakresie, spoczywają na dyrektorze?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dodatek motywacyjny powinien być przyznawany przez dyrektora uznaniowo pracownikom, którzy wykazują duże zaangażowanie w pracę dydaktyczno-wychowawczą, czy jest to obligatoryjny składnik wynagrodzenia wszystkich nauczycieli? Proszę o wyjaśnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy osoba z tytułem licencjata, odbywająca studia na kierunku pedagogika w zakresie wychowania artystycznego i wczesnoszkolnego może być ztrudniona na stanowisku nauczyciela muzyki i plastyki w szkole podstawowej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jednostka nieferyjna. Nauczyciel mianowany otrzymuje, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, propozycję ograniczenia zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 KN, do wymiaru 12/18 datowane na dzień 27 sierpnia 2015. Przyczyną jest zmniejszenie liczby oddziałów i zmiany w arkuszu organizacji na rok szkolny 2015-2016.
Oświadczenie o wyrażeniu zgody na ograniczenie wymiaru zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia powinno być złożone w formie pisemnej do dnia 31 sierpnia 2015 r. Nauczyciel od dnia 27 sierpnia 2015 r. do dnia 13 września 2015 r. przedkłada zwolnienie lekarskie. Czy należy wypowiedzieć stosunek pracy w związku z brakiem pisemnej zgody na ograniczenie wymiaru godzin? Jeśli tak jakie terminy należy zachować i jak wygląda obecna sytuacja w/w nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam
W mojej szkole kadra kierownicza to trzy osoby: dyrektor, zastępca i kierownik gospodarczy. W placówce działają dwa związki zawodowe. Problem dotyczy ZNP. Ilość członków ZNP w mojej szkole to 15 osób. Od prezesa ZNP dostałam informację, że związek obejmuje ochroną 5 osób z mojej szkoły. Zapytałam na jakiej podstawie została określona ta ilość, ponieważ art.32 ustawy o związkach zawodowych ust. 3 mówi, że ochronie podlegają członkowie związku w liczbie nie większej niż liczba osób stanowiących kadrę kierowniczą w zakładzie pracy albo liczba pracowników ustalona zgodnie z ust. 4. Według mnie ust.4 mojej szkoły nie dotyczy (15 członków ZNP). Dostałam odpowiedź od prezesa, że ilość członków ZNP to 480 osób, bo są oni organizacją międzypowiatową. Nie zgadzam się z tym, ponieważ ustawa wyraźnie mówi o organizacji zakładowej, a zakładem pracy jest szkoła. Dodam jeszcze, że w tej samej miejscowości, w sąsiedniej szkole z taką samą ilością kadry kierowniczej i pracowników ZNP zgłosił do ochrony 3 osoby.
Kto ma rację? Ile osób powinno być chronionych przez ZNP w mojej szkole? Czy zakładem pracy jest moja szkoła czy Powiat(umowy zawieram ja jako pracodawca)? Czy ochronie podlegają tylko członkowie zarządu związku, czy także zwykli członkowie ZNP wskazani przez prezesa? Dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe