Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od nowego roku szkolnego objąłem stanowisko dyrektora szkoły. Chciałbym zatrudnić na swój etat nauczycielski nauczyciela na zastępstwo. Czy mogę zatrudnić pracownika na umowę na zastępstwo na czas mojej pięcioletniej kadencji dyrektora?
W związku z tym, że dotychczasowy nauczyciel wygrał konkurs na dyrektora szkoły, nauczyciel na zastępstwo powinien zostać zatrudniony zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.
Kiedy należy zatrudnić nauczyciela na zastępstwo na czas określony?
Podstawę prawną zatrudniania nauczycieli na zastępstwo stanowi art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Stosownie do tego przepisu w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Cytowany przepis wymaga, aby zatrudnienie na czas określony było związane z jedną z dwóch przesłanek:
potrzebą wynikająca z organizacji nauczania albo
koniecznością zastępstwa nieobecnego nauczyciela.
Objęcie funkcji dyrektora wiąże się ze zmianą organizacji nauczania
W przypadku opisanym w pytaniu trudno uznać, że nauczyciel zatrudniony ma być na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela, który wygrał konkurs na dyrektora szkoły, bowiem trudno mówić o nieobecności zastępowanego nauczyciela. W mojej ocenie chodzi raczej o potrzebę wynikającą z organizacji nauczania. Oczywiste jest, że dotychczasowy nauczyciel, który został dyrektorem szkoły nie ma już tylu godzin nauczania co przed objęciem tego stanowiska.
Na co zwrócić uwagę, formułując treść umowy?
Umowa zawarta z nauczycielem powinna dokładnie określać, że została zwarta z przyczyn wynikających z organizacji nauczania. W podstawie prawnej zawartej umowy powinien zostać wskazany art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela – przepis ten daje bowiem możliwość zawarcia z nauczycielem umowy na czas określony, w tym wypadku na okres sprawowania przez tego dotychczasowego nauczyciela funkcji dyrektora szkoły.
Potrzebę wynikająca z organizacji nauczania należy odnotować w umowie
Umowa powinna precyzyjnie określić potrzebę wynikającą z organizacji nauczania.
Dotychczasowy nauczyciel objął funkcję dyrektora szkoły na okres od … do … i zamiast …. godzin obecnie ma przydzielone … godzin – po uwzględnieniu zniżek. W związku z tym pozostało … godzin, stąd też wynika konieczność zatrudnienia nauczyciela na okres od … do …
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Stanowisko dyrektora Kolegium w wyniku postępowania konkursowego zostało mi powierzone do 30 września 2010 r. W związku z tym, że Kolegium ulega wygaszaniu przy czym drastycznie zmniejszeniu ulega wymiar godzin dydaktycznych do realizacji, zostałam zmuszona na podstawie art. 20 ustawy KN wypowiedzieć stosunek pracy wszystkim pełnozatrudnionym nauczycielom. Wobec mnie nie zostały podjęte żadne decyzje. Na zapytanie skierowane do Marszałka województwa w dniu 23 sierpnia 2010 r dotyczące mojego dalszego zatrudnienia, otrzymałam z organu prowadzącego w dniu 15 września br. następującą odpowiedź: '„Karta Nauczyciela wprowadza zasadę, iż wypowiedzieć można stosunek pracy z nauczycielem z przyczyn organizacyjnych, tylko z końcem roku szkolnego (ta zasada również dotyczy dyrektora-nauczyciela). Nauczycielowi wypowiedzieć stosunek pracy może tylko i wyłącznie dyrektor szkoły. Dlatego też organ prowadzący nie może wypowiedzieć stosunku pracy dyrektorowi-nauczycielowi. Ustawa o systemie oświaty takich uprawnień organowi prowadzącemu nie daje” . Od 1.X. br. pełnienie obowiązków dyrektora powierzono innej osobie. Obecnie nadal pozostaję w stosunku pracy w Kolegium bez obowiązku realizowania zajęć dydaktycznych. Uprzejmie proszę o wyjaśnienie kto jest kompetentny aby rozwiązać z nauczycielem-dyrektorem stosunek pracy na podstawie art.20 KN. Czy dyrektor powinien to zrobić sam i zostać tym samym pozbawiony prawa do odprawy pieniężnej-6 miesięcznego wynagrodzenia? Czy nie ma tu zastosowania art. 43. pkt.1 ustawy o samorządzie województwa oraz zapis regulaminu organizacyjnego urzędu „ Marszałek Województwa wykonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników Urzędu oraz kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych”? Dodam, że dwukrotnie w charakterze nauczyciela najpierw w szkole policealnej a później w nowo tworzonym Kolegium Pracowników Służb Społecznych zatrudniana byłam jako nauczyciel przez marszałka województwa. W dniu zatrudnienia powierzano mi pełnienie obowiązków dyrektora. Z wyrazami szacunku M.Świątoniowska
- Szkoła realizuje projekt unijny "Szkoła przyszłości..." Na podst.art.35s ust.1 ustawy KN wynagr. za prowadzenie zajęć realizowanych w ramach programów finans.ze środków europejskich należy traktować tak jak wynagr. za godziny ponadwymiarowe.A więc w okresie wakacyjnym nauczyciele otrzymują średnią urlopową wyliczoną z tych godzin.Moje pytanie brzmi co w przypadku nauczyciela, który pełni funkcję wicedyrektora. Od 01.01.2018r. kadra kierownicza ma 35 dni urlopu a średnia urlopowa jest tylko wypłacana za czas urlopu wypoczynkowego. Czy zatrudnienie na podstawie przydziału godzin w projekcie od 01.09.2017 do 22.06.2018r. traktować jako umowę nauczyciela i wypłacać średnią urlopową jak dla nauczyciela? Czy brać pod uwagę, że jest to wicedyrektor i wypłacić wynagr.obl. ze składników zmiennych na podst. rozp. MEN z 26.06.2001r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczyciela?
- Nauczycielka jest zatrudniona w trzech szkołach (w jednej szkole na całym etacie, w dwóch szkołach na część etatu). Obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim, który kończy się 21 marca 2017 roku. Po jego zakończeniu chce skorzystać z urlopu wypoczynkowego, a następnie przejść na urlop wychowawczy. Z dniem rozpoczęcia urlopu wychowawczego chce podjąć pracę w szkole, w której jest zatrudniona na całym etacie, w pozostałych korzystać z urlopu wychowawczego. Czy ma takie prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w internacie/bursie może pracować osoba jako nauczyciel-wychowawca ,która ukończyła studia mgr na kierunku pedagogika, specjalność pedagogika specjalna w zakresie pedagogiki terapeutycznej.
- Nauczyciel jest chroniony przez związki zawodowe, jego zachowanie jest karygodne, dyrektora lekceważy, pisze skargi, które nie mają potwierdzenia w kontrolach, obraża nauczycieli, krytykuje ich w oczach uczniów. Co można zrobić, każde zwrócenie uwagi odbiera jako nagonka na jego osobę. Proszę o pomoc, gdyż działania nauczyciela wspomagane przez związki powodują ciężką sytuację w szkole.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe