Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września tego roku jestem nowym dyrektorem szkoły podstawowej. Były Pan Dyrektor na wakacje przyjął do mojej szkoły bliźniaków z nieswojego obwodu. Przed przyjęciem nowych uczniów przestrzegał go wiele nauczycieli, ponieważ zarówno dzieci jak i ich rodzice mieli ciągły konflikt z nauczycielami oraz dyrekcją. Matka zrobiła awanturę naszemu dyr. mówiąc, ze mamy dzieci z innych obwodów i dyr.uległ. Chłopcy znaleźli sobie kozła ofiarnego i ciągle popadają w konflikty, ich zachowanie jest naganne, psują atmosferę w całej klasie. Nie pomogły rozmowy z wych.,psychologiem, rodzicami dzieci. Przy tym wszystkim rodzice nie przyjmują krytyki i zarzucają wychowawczyni, że się na nich uwzięła, zachowują się arogancko. Co zrobić, aby wrócili do szkoły w swoim obwodzie, w której wszyscy dziękują, że mają problem z głowy, jakie podjąć kroki prawne, aby wyciszyć i przemówić do rodziców tych dzieci, aby zajęli się wychowaniem dzieci, a nie obwinianiem szkoły do której chodzą dopiero trzy miesiące. Pozdrawiam, proszę o pomoc.
W sytuacji opisanej w pytaniu, nie ma możliwości zastosowania przymusu powrotu do szkoły obwodowej. Należy zastosować inne środki wychowawcze: wezwania i rozmowa z rodzicami, stałe i systematyczne zaangażowanie pedagoga lub i psychologa. Proponuję też podpisanie kontraktu z rodzicami i wyjaśnienie, że jeśli sytuacja się nie poprawi, szkoła będzie zmuszona zgłosić sprawę nękania na policję, co jest ostatecznym i drastycznym rozwiązaniem. Dyrektor szkoły może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego. Przepis ten jednak nie dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 39.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy samego zapisu uchwały RP w sprawie klasyfikowania i promowania uczniów: czy w księdze uchwał Rady Pedagogicznej należy wprowadzać także imienne wykazy uczniów, które stanowią załączniki do odpowiednio podejmowanych uchwał? (ponadto szczegółowe informacje zawiera protokół z posiedzenia RP)
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel pracuje w 2 szkołach. W pierwszej jest wychowawcą. W nowym roku dyrektor chce przydzielić wychowawstwo w 2 szkole (informacja dla nauczyciela o przydziale wychowawstwa była w projekcie organizacyjnym). Nauczyciel na piśmie odmówił wzięcia wychowawstwa. Czy nauczyciel miał prawo odmówić przyjęcia wychowawstwa. Czy dyrektor 2 szkoły może nakazać przyjęcia wychowawstwa?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można anulować uchwałę rady pedagogicznej – uchwalonej zgodnie z przepisami prawa? Jeśli tak, to jak wygląda procedura?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest jakaś procedura postępowania w przypadku przyjęcia do placówki dziecka z pompą żywieniową? Czy rodzic ma obowiązek przedłożenia dyrektorowi placówki oświatowej dokumentacji lekarskiej dziecka z pompą żywieniowa? Gdzie mogę odszukać wzoru procedury postępowania ?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę wprowadzić pisanie protokołów RP elektronicznie. Bardzo proszę o rozporządzenie mówiące o zasadach takiego protokołowania.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe