Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący nie chce podpisać wniosku o urlop dyrektora przedszkola w okresie wakacji wymagając wyznaczenia osoby zastępującej dyrektora w okresie jego nieobecności. W placówce nie ma stanowiska wicedyrektora ani sekretarki, w okresie wakacji nie ma dyżuru,nie ma także żadnych remontów, dostępni są pracownicy obsługi. Wyznaczenie takiego zastępcy (n-la) spowoduje przerwanie jego urlopu i konieczność udzielenia mu urlopu w czasie roku szkolnego co pociąga za sobą konieczność wypłaty nadgodzin dla innych n-li. Na jakie przepisy powołuje się organ prowadzący zajmując takie stanowisko i czy ma rację. Czy osobą zastępującą dyrektora w trakcie wakacyjnego urlopu może zostać wyznaczony pracownik obsługi?
W publicznym przedszkolu w sytuacji braku stanowiska wicedyrektora zastępcę dyrektora działającego pod nieobecność dyrektora, którym może być jedynie nauczyciel, wyznacza organ prowadzący na podstawie art. 39 ust. 7 w zw. z ust. 3 pkt 1 UoSO. Ponieważ organ prowadzący ma taki obowiązek, stanowisko organu należy potraktować jako sugestię dyrektora, który nauczyciel powinien go zastępować. Natomiast w niepublicznym przedszkolu zasady zastępstw określa statut, nie zaś przepisy UoSO. Zastępca dyrektora ma prawo do nieprzerwanego co najmniej 14-dniowego urlopu (art. 162 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Po raz trzeci piszę do Państwa. Dotąd moje pytanie nie pojawiło się i nie uzyskałam lub nie wiem gdzie szukać odpowiedzi. Czy nauczycielowi, który wraca z urlopu macierzyńskiego, długotrwałego chorobowego, urlopów uzupełniających należy się to sama stanowisko co wcześniej i w takim samym wymiarze.
- Nauczyciel zwrócił się do Dyrektora o uzasadnienie braku przyznania dodatku motywacyjnego dla niego. Czy Dyrektor jest zobowiązany to uczynić (podstawa prawna) oraz czy ma to zrobić pisemnie czy wystarczy ustnie?
- Czy w związku z Polskim Ładem nauczyciel, który pracuje w jednej szkole i zarabia przeciętnie 7–8 tys. brutto (jego zarobki mieszczą się w limicie miesięcznym), ale np. w lutym, w związku z „13” przekroczy limit miesięczny lub przekroczy ten limit w związku z „jubileuszówką” (w stosunku rocznym nie przekroczy kwoty 133 692 000,00 zł), powinien składać wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej (czy przekroczenie limitu miesięcznego, a zachowanie rocznego nadal uprawnia do ulgi)? Istnieją obiegowe opinie, że przekroczenie nawet o 1 zł limitu miesięcznego zabiera uprawnienia do ulgi w rozliczeniu rocznym. Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemy związanego z ilością godzin pracy logopedy. Od tego roku szkolnego jest określone pensum - 22 godziny. Ostatnio była u mnie pani Logopeda, którą na jednym ze szkoleń poinformowano, że w ramach tych 22 godzin wykonuje ona także inne czynności określone w Rozporządzeniu MEN o PPP. U nas w szkole wszystkie godziny są przeznaczone ne terapię logopedyczną (indywidualną) z dziećmi. Pozostałe obowiązki logopedy (diagnozy, dokumentacja, ocena efektywności, praca w zespołach nauczycielskich, konsultacje z rodzicami itp.) nauczycielka wykonuje poza pensum - w ramach 40 godzin pracy określonych w KN, gdyż na podstawie KN jest zatrudniona (na podstawie mianowania). Proszę o wyjaśnienie, czy takie rozwiązanie jest prawidłowe, czy też nauczycielka powinna dostać dodatkowe płatne godziny na wykonywanie innych czynności niż zajęcia z uczniami.
- Nauczycielka przebywa od 09.02.2017 do 28.06.2017 na urlopie macierzyńskim, natomiast od 29.06.2017 do 07.02.2018 na urlopie rodzicielskim. Ilość dni urlopu uzupełniającego, którego trzeba jej udzielić wynosi 56 dni. Szkoła jest z woj. pomorskiego i ferie zimowe w tym roku trwają od 29.01.2018 do 11.02.2018r. Pytanie - Urlopu należy udzielić bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, tj. od 08.02.2018? Czy po feriach? Dodam, że pracownica, bezpośrednio po urlopie uzupełniającym, będzie chciała skorzystać z urlopu wychowawczego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe