Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadzący ze względu na małą liczebność uczniów w poszczególnych oddziałach polecił aby połączyć klasy na dwóch poziomach edukacyjnych oraz umożliwił utworzenie tylko dwóch zamiast tradycyjnych trzech oddziałów klas pierwszych w przyszłym roku szkolnym. Ten ruch spowodował drastyczne cięcia w kadrach ponieważ nauczyciele przedmiotów ogólnych stracą w ten sposób wiele godzin. Natomiast największym problemem jest dla nas fakt, iż w roku szkolnym 2018/2019 wracają z urlopu macierzyńskiego dwie nauczycielki zatrudnione na umowie z mianowania. Z arkusza, który jest w trakcie opracowywania wynika jasno, że nie będziemy w stanie zapewnić im pełnego etatu po powrocie do pracy. Co zrobić w tej sytuacji?
Jeżeli nauczycielkom nie można przydzielić innych godzin, to należy zastosować przepisy dotyczące ograniczenia etatu za zgodą nauczyciela - art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela. W maju, mimo przebywania jeszcze na urlopie macierzyńskim, powinny one otrzymać propozycję ograniczenia wymiaru godzin. W razie braku zgody nauczyciela, stosuje się przepisy art. 20 KN, czyli wypowiedzenie stosunku pracy (w przypadku nauczycieli, zwłaszcza mianowanych, ten przepis jest przepisem szczególnym, regulującym kwestię zwolnień nauczycieli w razie likwidacji szkoły oraz ze względu na specyfikę funkcjonowania szkół dopuszcza zwolnienia na takich samych zasadach w przypadku częściowej likwidacji i zmian organizacyjnych). Z uwagi na to, że nauczycielki w trakcie przebywania na urlopie macierzyńskim podlegają kodeksowej ochronie przed wypowiedzeniem, trzeba liczyć się z ewentualnym odwołaniem do sądu pracy. Z tego powodu istotne jest, aby szkoła wykazała brak możliwości przyznania nauczycielkom jakichkolwiek godzin, do prowadzenia których posiadają kwalifikacje, aby zapewić im zatrudnienie w pełnym wymiarze i w związku z niewyrażeniem zgody na ograniczenie etatu - konieczność zastosowania przepisu szczególnego, jakim jest art. 20 Karty Nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel prowadzi indywidualne nauczanie z dzieckiem zakwalifikowanym do kształcenia specjalnego w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Dodatkowo prowadzi 2 godziny rewalidacji w tygodniu. Czy należy traktować te dwie godziny rewalidacji jako pracę w warunkach trudnych? I czy w związku z tym należy się dodatek do wynagrodzenia za te dwie godziny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica otrzymała decyzję z ZUS o przyznaniu renty (całkowita niezdolność do pracy oraz samodzielnej egzystencji do ukończenia przez Panią 60 lat czyli do nabycia prawa do emerytury). Wspomniana pracownica na dzień 02.09.2021 r. będzie mieć 20 lat pracy, zatrudniona jest w pełnym wymiarze czasu pracy.
1. Czy pracodawca w związku z przedstawieniem przez pracownika decyzji ZUS powinien rozwiązać z tą osobą umowę o pracę (jaka podstawa prawna)?
2. Czy pracownik powinien złożyć do dyrektora podanie o rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron w związku z przejściem na rentę (jaka podstawa prawna)?
3. Czy należy wypłacić odprawę rentową ? W jakiej wysokości? Czy to jest uzależnione od lat pracy np. po 10 latach pracy wysokość 2 miesięcznego wynagrodzenia (jaka podstawa prawna)?
4. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy (pracownica 20 lat pracy nabywa dn. 02.09.2021 r.)? (jaka podstawa prawna)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Placówka niepubliczna, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy: czy zastępca dyrektora ds. edukacji, który prowadzi również zajęcia edukacyjne zgodnie z planem powinien mieć wpisane w umowie, że jest zastępcą dyrektora ds. edukacji i nauczycielem? Czy wystarczy tylko zastępca dyrektora ds. edukacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel złożył wniosek o sprostowanie świadectwa pracy dot. okresu zatrudnienia. Nauczyciel na własną prośbę przeniósł się do innej szkoły, w której obecnie pracuje. Pierwszą umowę zawierał z nauczycielem poprzedni dyrektor z dniem 2.09.1996, ponieważ 1.09.1996 był niedzielą. Po sprawdzeniu w kartach wynagrodzenia liczony do wypłaty był pełen miesiąc. Czy mogę dokonać takiego sprostowania, wiem że następne pismo od nauczyciela będzie dotyczyło sprostowania daty zawarcia umowy. Faktycznie nauczyciel rozpoczął świadczenie pracy od 2.09.1996
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi sprawującemu funkcję Społecznego Inspektora Pracy ( osoba chroniona ) można ograniczyć dodatek motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe