Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Osoba fizyczna (radny)chce przekazywać szkole darowiznę pieniężną (co miesiąc po 300,00 zł) z przeznaczeniem na dożywianie dzieci z biednych rodzin, których dochód przekracza nieznacznie kwotę uprawniającą do korzystania z opieki społecznej, wybranych przez szkołę. W jaki prawny sposób szkoła może przyjąć tę darowiznę ( szkoła nie ma i nie będzie miała rachunku dochodów własnych, nie jest też możliwe skorzystanie z rachunku Gminy). Czy te wpłaty mogłyby wpływać na rach. Rady Rodziców, z którego byłyby przelewane na rachunek żywieniowy razem ze wszystkimi wpłatami za żywienie?
Zgodnie z zasadą finansowania brutto, szkoła, która nie posiada wyodrębnionego rachunku dochodów własnych, jakiekolwiek uzyskany dochód musi przekazać do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, który jest jej organem prowadzącym (art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.). Organ prowadzący następnie może, ale nie musi, przeznaczyć kwotę odpowiadającą wysokości darowizny na wydatkowanie zgodnie z planem finansowym szkoły, który może ulec zmianie.
Korzystniejsze – z punktu gwarancji wydania środków zgodnie z przeznaczeniem - byłoby dokonanie przez osobę fizyczną darowizny w rozumieniu art. 888 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2014 r., poz. 121 bezpośrednio na rzecz rady rodziców (a nie szkoły). Zgodnie z art. 54 ust. 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) w celu wspierania działalności statutowej szkoły, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin rady rodziców, ustanowiony na podstawie art. 53 ust. 4 u.s.o. Jeśli zachodzi taka potrzeba, regulamin rady rodziców powinien zostać zmieniony w sposób umożliwiający wydatkowanie funduszy na dożywianie dzieci.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w oddziałach przedszkolnych w szkole podstawowej szkoła musi organizować dzieciom podwieczorek, przedszkole pracuje od 5 godzin plus świetlica dla dzieci rodziców pracujących dłużej. Czy w oddziałach przedszkolnych dezynfekuje się zabawki (jeżeli tak to jakich preparatów się używa, jakie są procedury), czy tylko myje.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy macie Państwo jakieś wzory arkuszy kontrolnych sprawdzających przestrzeganie zasad oceniania zawartych w WSO? Jeśli tak, to bardzo proszę o opublikowanie takiego arkusza.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jaka powinna być opodatkowana kwota dla dziecka pracownika korzystającego z dofinansowania z ZFŚS?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor na pisemny wniosek nauczyciela ma obowiązek uzasadnić pisemnie otrzymany dodatek motywacyjny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła może udzielać informacji dotyczących dziecka partnerce ojca dziecka, która nie jest upoważniona przez prawomocny wyrok sądu. Jedyna co ma to zgodę pisemną ojca, ale biologiczna matka dziewczynki, która ma takie same prawa jak ojciec nie wyraża zgody, no aby udzielać informacji partnerce ojca. Co szkoła ma zrobić w takiej sytuacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe