Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pani N jest zatrudniona w Szk. Podst. na czas zastępstwa (29.XI.2010r - 7.06.2011r) na dwie umowy: 15/18 z kwalifik. jako n-l kontraktowy i 4/18 bez kwallifik. jako stażysta. Jak wypłacić urlop i co wpisać do świadectwa pracy?
Nauczyciel zatrudniony na 2 umowy o pracę powinien otrzymać 2 świadectwa pracy oraz proporcjonalnie do każdej umowy - ekwiwalent pieniężny naliczany z każdego zatrudnienia niezależnie.
Oznacza to, że nauczyciel otrzyma ekwiwalnet za urlop za pracę w placówce feryjnej naliczany proporcjonalnie za:
- 15/18 godzin - z wynagrodzenia (z tej umowy) nauczyciela kontraktowego,
- 4/18 - z wynagrodzenia stażysty.
Ekwiwalent przysługuje nie więcej niż za 8 tygodni, tak więc do celów ustalenia liczby dni niewykorzystanego urlopu należy przyjąć, że nauczyciel ma prawo do 56 dni urlopu w roku kalendarzowym (art. 66 KN).
Ustawa Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)
Art. 64. 1. Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
(...)
5. Nauczyciel zatrudniony przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze i na zasadach określonych w ust. 1. Nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie okresu prowadzenia zajęć.
(...)
Art. 65. Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, uzyskuje prawo do pierwszego urlopu w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, a prawo do drugiego i dalszych urlopów - w każdym następnym roku kalendarzowym.
Art. 66. 1. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Urlop uzupełniający w ciągu roku szkolnego przysługuje również dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły, którzy na polecenie lub za zgodą organu prowadzącego szkołę nie wykorzystali urlopu w czasie ferii szkolnych z powodu wykonywania zadań zleconych przez ten organ lub prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.
2. W razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 1, a nie więcej niż za 35 dni roboczych w odniesieniu do nauczycieli, o których mowa w art. 64 ust. 3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy nauczyciela dyplomowanego zatrudnionego przez mianowanie, który od 1.09.2016 r. do 30.06.2017 r. przebywa na urlopie bezpłatnym. Nauczyciel przeprowadził się 100 km od miejsca pracy. Aktualnie pracuje w innej szkole w innej miejscowości – umowa na zastępstwo od 01.09.2016 r. do 30.06.2017r. Ale od lipca wraca już do naszej szkoły. 1. Czy nauczycielowi należy się świadczenie urlopowe w naszej szkole skoro na urlopie bezpłatnym przebywa od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. a co z miesiącami lipiec i sierpień ?; 2.Czy po urlopie bezpłatnym nauczyciel powinien wykonać badania kontrolne w medycynie pracy? Czy jest taki obowiązek po urlopie bezpłatnym?
- Czy nauczycielkę wracającą z urlopu macierzyńskiego należy skierować na badania z zakresu medycyny pracy, mimo że poprzednio wydane zaświadczenie jest ważne do 31.08.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kontynuując poprzednie pytanie. Czy osobą zastępującą może być nauczyciel który społecznie pełni funkcję zastępcy dyrektora (nie ma z tego tytułu żadnej zniżki godzin ani żadnej gratyfikacji finansowej), kto i w jaki sposób powinien go powołać? Jaka jest podstawa prawna? Co zrobić gdy ten nauczyciel jest na urlopie zgodnie z kartą nauczyciela i prawem oświatowym (w okresie wakacji mogę zobowiązać nauczyciela do 7 dni pracy), a urlopy się pokrywają.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Co należy do obowiązków dyrektora a co nauczyciela, który poinformował dyrektora, że we wrześniu chce przejść na urlop dla poratowania zdrowia? Jaka jest kolejność działań?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację ile należy się urlopu wypoczynkowego pracownikowi obsługi, który ma udokumentowane 15 lat pracy ale pracuje na 1/2 etatu. Podobną sytuację mam w placówce nieferyjnej nauczyciel posiada 20 lat pracy i pracuje na 1/2 etatu. Ile dni urlopu należy się każdemu z pracowników?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe