Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Poproszę o propozycje zapisów zmian w statucie publicznego przedszkola w związku ze zmianami przepisów prawa oświatowego od 1 września 2023r.
Od dnia 1 września 2023 r. zmieniły się zasady realizowania tzw. godzin dostępności w przedszkolu. Stosownie do art. 42 ust. 2g ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984) w przypadku nauczyciela, który w ramach stosunku pracy prowadzi:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz w wymiarze niższym niż 6 godzin tygodniowo lub
2) wyłącznie zajęcia w formach pozaszkolnych lub zajęcia w szkole dla dorosłych, branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej, bez względu na wymiar zatrudnienia
- wymiar dostępności nauczyciela w szkole, o której mowa w ust. 2f, ustala dyrektor szkoły odpowiednio do potrzeb, z tym że wymiar ten nie może być wyższy od wymiaru określonego w ust. 2f, a dostępność nauczyciela w szkole oraz inne zajęcia i czynności realizowane przez niego w ramach stosunku pracy nie mogą przekroczyć maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy obowiązującego tego nauczyciela.
Jeżeli zatem w statucie przedszkola znajdują się zapisy dotyczące godzin dostępności, należy je zaktualizować i wyodrębnić grupę nauczycieli, którzy będą realizowali godziny dostępności w obniżonym wymiarze oraz także wskazać ten wymiar.
W aspekcie zmian projektowanych w ustawie zwanej LEX Czarnek 3.0, dotyczącej zakazu podejmowania przez stowarzyszenia i inne organizacje działań promujących zagadnienia związane z seksualizacją dzieci, należy wskazać, że prace nad projektem jeszcze się nie zakończyły. Ustawa została przyjęta przez Sejm 17 sierpnia 2023 r. i została przekazana do Senatu. W przypadku wejścia w życie ustawy w kształcie przyjętym przez Sejm do statutu przedszkola należy wprowadzić nowe postanowienia ustalające sposób zapoznania się rodziców z opiniami rady rodziców o prowadzaniu działalności w przedszkolu przez stowarzyszenia i organizacje (projektowany art. 86 ust. 2c Prawa oświotowego).
Nowelizacja rozporządzenia MEN w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej oraz rozporządzenia MEN sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli nie wymagają zmiany w statucie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy rodzice oddziału klasowego mogą w trakcie trwania roku szkolnego odwołać swojego przedstawiciela trójki klasowej. Jeżeli tak to w jaki sposób?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zasad precedencji. Czy należy wyczytywać podczas powitania gości, którzy zostali zaproszeni, ale są nieobecni?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przedszkolu nauczyciel języka angielskiego powinni zgłosić program nauczania języka angielskiego a dyrektor dopuścić program do użytku w przedszkolu? Jeżeli tak to czy jest na to podstawa prawna?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące opieki nad uczniami podczas samodzielnego powrotu do domu. Dowóz do naszej wiejskiej szkoły podstawowej zapewnia gmina zgodnie z ust.o syst. oświaty. Jednak niektórzy uczniowie, nie chcąc zbyt długo oczekiwać na autobus, wracają do domu pieszo, rowerem lub okazyjnie z opiekunami innych uczniów. Rodzice piszą stosowne oświadczenie, wyrażając pozwolenie i potwierdzając świadomość zagrożeń wynikłych z samodzielnego przemieszczania się ich dzieci. Czy potrzebny jest jeszcze jakiś dokument? Czy w ogóle szkoła może zezwolić na samodzielną komunikację uczniów? Czy mimo wydanej przez rodziców zgody może zabronić uczniowi wracać ze szkoły pieszo?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- czy bursa ma obowiązek wprowadzenia procedur o sygnalistach? Nasza placówka zatrudnia 22 pracowników. Jesli tak, to prosze o wzór odpowiednich procedur.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe