Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Poszukuję informacji dotyczącej pensum nauczyciela w specjalnym oddziale przedszkolnym przy specjalnej szkole podstawowej, roczne obowiązkowe przygotowanie-dzieci 5,6,7 letnie, każde z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W oddziale dziecko ma być 5 godzin, czy do tych godzin dolicza się także logopedię, terapię pedagogiczną, psychologiczną, rehabilitację, religię itp?
Przepisy dotyczące przedszkoli dotyczą również oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych.
Pensum dydaktyczne nauczycieli przedszkoli specjalnych wynosi 18 godzin tygodniowo, bez względu na wiek dzieci (art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela).
Czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego to nie mniej niż 5 godzin dziennie. Przepisy Rozporządzenia MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół mają zastosowanie także do przedszkoli specjalnych. Pozostałe zajęcia, jak np. religia, są zajęciami dodatkowymi (poza podstawą programową) i organizuje się je na wniosek rodziców.
Przedszkola, w tym również specjalne, mają obowiązek organizować zajęcia rewalidacyjne i zajęcia z pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla dzieci niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zajęcia specjalistyczne, o których mowa w przepisach w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach. Zajęcia te również organizuje się poza godzinami przeznaczonymi na realizację podstawy programowej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi w roku 2012 otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy- czyli następną za 25 lat pracy powinien otrzymać w roku 2017. W tym roku tz. 2016 dostarczył zaświadczenie z Urzędu Pracy, iż przez 3 lata i 11 miesięcy przed podjęciem pracy w tut. szkole otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy, który jak wiemy wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia i zachowania uprawnień pracowniczych, więc do nagrody jubileuszowej również. W tym roku staż pracy pracownika wynosi łącznie 27 lat i 11 miesięcy. Nie otrzymał on nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy- jak w świetle przepisów wybrnąć z tego problemy. Czy nagroda jubileuszowa za 25 lat pracy przepadła pracownikowi, czy należy ją wypłacić? Dziękuję za wszelka pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka do 29 listopada 2018 r. przebywa na urlopie rodzicielskim. Złożyła wniosek o udzielenie 56 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok oraz wniosek o urlop wychowawczy od 25 stycznia 2019 r. do 6 lipca 2019 r. Czy można jej udzielić urlopu wychowawczego do 30 czerwca 2019 r. (aby nauczyciel zastępujący mógł uczestniczyć w radzie zatwierdzającej)?
- Jakie szkolenie BHP należy przeprowadzić nauczycielowi stażyście, który od września zaczął pracę w szkole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika. Nauczyciel mianowany przebywający obecnie (do 31.08 przyszłego roku) na urlopie wychowawczym, zatrudniony na czas nieokreślony w placówce feryjnej (umowa na czas nieokreślony z chwilą uzyskania stopnia awansu nauczyciela mianowanego nie została pisemnie przekształcona w stosunek pracy na podstawie mianowania), złożył pisemną prośbę o rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron z dniem 31.08.br. Dyrektor szkoły nie wyraża zgody na taki rodzaj rozwiązania umowy. Czy w piśmie - odpowiedzi poza informacją o braku zgody na rozwiązanie umowy w podanym przez pracownika terminie, jednocześnie informującym go, iż stosunek pracy może wypowiedzieć wyłącznie ze skutkiem na koniec roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem, należy powołać się w tym przypadku na art. 27 ust 1 KN czy na art. 23 ust. 2 pkt 1?
Proszę także o informację ile czasu ma dyrektor szkoły na poinformowanie pracownika o swojej odmownej decyzji na złożoną prośbę (w jakim terminie powinien odpowiedzieć pracownikowi) i czy ma tu znaczenie fakt, iż w prośbie jako termin rozwiązania stosunku pracy podano datę 31.08.2018 r. (czy pismu powinno być sporządzone przed tą datą)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zmianą ustawy KN art. 42 ust. 2 pkt 2 nauczyciel może pełnić rolę nauczyciela wspomagającego (1godz/tyg) dla ucznia z orzeczeniem? Nauczyciel jest oligofrenopedagogiem. Nadmieniam, iż inny nauczyciel w ramach wynagrodzenia wspomaga w/w ucznia lecz nie na wszystkich zajęciach.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe