Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica administracyjna zatrudniona jest na pół etatu na czas nieokreślony. 29 czerwca 2019 r. poszła do szpitala, 1 lipca urodziła martwe dziecko w 10. tygodniu ciąży. Otrzymała zwolnienie lekarskie na okres od 29.06.2019 r. do 10.07.2019 r. Od 11.07.2019 r. do 31.07.2019 r. pracowała. Odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, które urodziło się martwe wystawiono 12.07.2019 r. 01.08.2019 r. pracownica wystąpiła o udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni od 01.07.2019r. Bardzo proszę o poradę, jaką decyzję podjąć w takiej sytuacji.
Pracownicy należy udzielić urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni od 1 lipca, czyli od martwego urodzenia dziecka – art. 1801 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Urodzenie dziecka powoduje automatyczne rozpoczęcie urlopu macierzyńskiego – art. 180 § 3 KP, zaś skróconym aktem urodzenia dziecka pracownica wykazała fakt i termin narodzin. W czasie urlopu macierzyńskiego pracownica może pracować (co miało miejsce) i nie pozbawia jej to prawa do zasiłku macierzyńskiego, ponieważ KP oraz ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645) nie przewidują takiej „sankcji” za wykonywanie pracy zarobkowej w czasie tego urlopu. Ponadto zwolnienie lekarskie będzie traktowane jako niebyłe od dnia 1 lipca w tym sensie, że w czasie urlopu macierzyńskiego nie przysługuje drugi zasiłek, czyli chorobowy – art. 29 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownica administracji będzie przebywała na dłuższym zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Ze względów finansowych mogę zatrudnić nową osobę na zastępstwo dopiero po 34 dniach, czyli kiedy obowiązek wypłaty wynagrodzenia przejmie ZUS. Kto powinien wykonywać bieżącą pracę za tę pracownicę, dopóki nie zostanie zatrudniona nowa osoba na zastępstwo? Jak powinno wyglądać powierzenie dodatkowych obowiązków innemu pracownikowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy powierzenie funkcji dyrektora szkoły rodzi stosunek pracy? Dodam, że jestem dyrektorem szkoły w której nie byłem zatrudniony. Interpretacja gminy jest taka, iż samo powierzenie jest traktowane jak umowa o pracę, więc nie będzie sporządzana.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Jak obliczyć ile kosztuje godzina pracy logopedy - stopień awansu nauczyciel kontraktowy, nauczyciela z zerówki - mianowany, nauczyciela nauczania zintegrowanego - mianowany. Dziękuję!
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel po ukończonych studiach z pedagogiki w zakresie pedagogiki terapeutycznej z rehabilitacją ruchową może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela świetlicy ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (21 godz. tyg.) napisał podanie o dzień wolny, ponieważ chce podjąć pracę w innej szkole w wymiarze 10 godz. tyg. Otrzymuje zgodę od dyrektora. Czy w takim przypadku nie powinno to być traktowane jako dzień bezpłatny z uwagi na podwójne finansowanie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe