Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się z dniem porodu. Przepisy kodeksu pracy przewidują jednak, że nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać...

PORADA PRAWNA

24 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Pracownica (Przedszkole publiczne) zatrudniona na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy zaszła w ciążę więc umowa przedłużyła się do dnia porodu. Urodziła 12 listopada 2014 r.(dostarczyła akt urodzenia dziecka). Do 9 listopada była na zwolnieniu lekarskim. Nie złożyła wniosku o urlop macieżyński przed porodem. Dostarczyła tylko zaświadczenie ze szpitala o pobycie na oddziale od 10.11 2014 r. do 16.11.2014 r. Moje pytanie dotyczy tego w jaki sposób potraktować 2 dni nieobecności w pracy pomiędzy zakończeniem zwolnienia a porodem, czyli dni 10 i 11 listopada. Czy można udzielić na 10.11.14 r. urlopu wypoczynkowego? Czy zaświadczenie ze szpitala jest dostatecznym dowodem na zwolnienie pracownicy z pracy i wypłacenie wynagrodzenia chorobowego? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.

Co do zasady urlop macierzyński rozpoczyna się z dniem porodu. Przepisy kodeksu pracy przewidują jednak, że nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu. Jeżeli zatem pracownica nie uzyskała za dwa dni pobytu w szpitalu zwolnienia lekarskiego szpitalnego, to te dwa dni należy zaliczyć do urlopu macierzyńskiego (plus dzień porodu). 

Po ustaniu stosunku pracy pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński wypłacany przez ZUS, na podstawie  art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

"Ubezpieczonej będącej pracownicą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy została przedłużona do dnia porodu – przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia."

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT