Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Na podstawie art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę, a w związku z tym za...

PORADA PRAWNA

14 kwietnia 2020 Kadry

Pracownicy niepedagogiczni przedszkola są w gotowości do pracy, świadczą pracę co drugi dzień w wymiarze 6 godzin. Jak naliczyć im wynagrodzenie i na jakiej podstawie prawnej w sytuacji epidemii koronawirusa?

Na podstawie art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm., wynagrodzenie przysługuje za wykonaną pracę, a w związku z tym za godziny w dniach, w których pracownicy niepedagogiczni świadczą pracę, otrzymują wynagrodzenie w pełnej wysokości (wynagrodzenie zasadnicze z dodatkami, w tym np. za wysługę lat). Z kolei za dni lub godziny pozostawania w gotowości do pracy (w tym za części dni pozostawania w gotowości do pracy – np. po 2 godziny w przypadku pracowników pełnoetatowych w dniach, w których pracują po 6 godzin) przysługuje wynagrodzenie za tzw. przestój, które obejmuje jedynie wynagrodzenie zasadnicze i ewentualnie dodatek funkcyjny, o ile przysługuje na poszczególnych stanowiskach, ale bez pozostałych dodatków – art. 81 § 1 KP, wyrok Sądu Najwyższego z 8.02.2018 r., I PK 347/16. Wynagrodzenie przestojowe oblicza się za godziny pozostawania w gotowości do pracy w danym miesiącu, dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu, zgodnie z § 4a rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 2017 r., poz. 927). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT