Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik administracji pracujący w szkole 27 lat przeszedł operację. Złożył dokumenty do MOPR i uzyskał orzeczenie i kartę o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym na 1 rok. Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z dostarczeniem orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Proszę o informację nt. urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik i od kiedy powinien mieć zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego. Czy jeśli decyzję otrzymał 15.07.2024 r. to zwiększony wymiar należny jest mu teraz? Co w sytuacji jeśli stopień niepełnosprawności zostanie po roku zniesiony? Co z urlopem jak to przeliczyć? Proszę o podstawę prawną.
Pracownikom niepełnosprawnym zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje w danym roku kalendarzowym, oprócz „zwykłego” urlopu wypoczynkowego w wymiarze ustalonym w art. 154 ustawy Kodeks pracy, urlop dodatkowy wynoszący 10 dni roboczych. Uprawnienie powyższe wynika z art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do jednego z podanych stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do ww. stopni niepełnosprawności uznaje się dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jest to dzień wydania orzeczenia. To orzeczenie bowiem dokumentuje niepełnosprawność danej osoby. Skoro pracownik ma orzeczenie z lipca bieżącego roku, to dopiero w lipcu przyszłego roku nabędzie prawo do dodatkowego urlopu.
Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.
Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel (mgr biologii i podyplomowe studia z geografii), któremu w 2004 roku dyrektor uznał zbliżoność do nauczania przyrody w szkole podstawowej i który uczył jej do roku szkolnego 2016/2017, może jej uczyć także od 1.09.2021 roku? Czy te nabyte kwalifikacje, zgodnie z rozporządzeniem MEN z 1 sierpnia 2017 w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (§ 28) zostaną zachowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozwiązując stosunek pracy (emerytura) posiadał staż pracy 33 lata i 7 m-ęcy. Po pół roku od rozwiązania umowy dostarczył dokumenty potwierdzające zatrudnienie (8 m-ęcy). Łącznie jego staż pracy w dniu rozwiązania stosunku pracy zwiększy się i wynosi 34 lata i 3 m-ące.
Nauczyciel wnioskuje o wypłatę nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy.
Czy należy wypłacić taką nagrodę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące wypłacania dodatku mieszkaniowego. Jeśli nauczyciel pobierał dodatek na 4 osoby, a obecnie zamieszkuje z nim mąż i jedno dziecko, jaka jest procedura obniżenia dodatku? Czy obowiązkiem nauczyciela jest poinformować o takiej sytuacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w innej szkole ma w naszej szkole uzupełnić etat, jest zgoda starosty, na dopełnienie etatu. Czy my jako szkoła w której nauczyciel będzie uzupełniał etat musimy zawrzeć umowę o pracę? Jakie dokumenty pracownika musimy mieć? Czy zakładamy teczkę akt osobowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel może skorzystać z ulopu tacierzyńskiego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe