Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Pracownikom niepełnosprawnym zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje w danym roku kalendarzowym, oprócz „zwykłego” urlopu...

PORADA PRAWNA

25 lipca 2024 Kadry

Pracownik administracji pracujący w szkole 27 lat przeszedł operację. Złożył dokumenty do MOPR i uzyskał orzeczenie i kartę o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym na 1 rok. Jakie obowiązki ma pracodawca w związku z dostarczeniem orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Proszę o informację nt. urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik i od kiedy powinien mieć zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego. Czy jeśli decyzję otrzymał 15.07.2024 r. to zwiększony wymiar należny jest mu teraz? Co w sytuacji jeśli stopień niepełnosprawności zostanie po roku zniesiony? Co z urlopem jak to przeliczyć? Proszę o podstawę prawną.

 

Pracownikom niepełnosprawnym zaliczonym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje w danym roku kalendarzowym, oprócz „zwykłego” urlopu wypoczynkowego w wymiarze ustalonym w art. 154 ustawy Kodeks pracy, urlop dodatkowy wynoszący 10 dni roboczych. Uprawnienie powyższe wynika z art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do jednego z podanych stopni niepełnosprawności. Za dzień zaliczenia do ww. stopni niepełnosprawności uznaje się dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jest to dzień wydania orzeczenia. To orzeczenie bowiem dokumentuje niepełnosprawność danej osoby. Skoro pracownik ma orzeczenie z lipca bieżącego roku, to dopiero w lipcu przyszłego roku nabędzie prawo do dodatkowego urlopu.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas przerwy wynosi 15 minut i jest wliczany do czasu pracy.

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT