Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik-emeryt pracujący w szkole w obsłudze jest na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Jakie ruchy kadrowe może podjąć pracodawca? Czy może zwolnić pracownika? Jeśli tak, to kiedy może wręczyć wypowiedzenie. Na jaki okres może wrócić do pracy aby ponownie chorować 182 dni? Czy pracownikowi należy się zasiłek rehabilitacyjny?
Zwolnienie pracownika jest możliwe za porozumieniem stron, co wymaga uzyskania jego zgody i jest możliwe w każdym czasie, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 2023 r., poz. 1465). Wypowiedzenie albo zwolnienie bez wypowiedzenia będzie możliwe po upływie 182 dni kontynuowanego zwolnienia lekarskiego, jeżeli pracownik nie otrzyma świadczenia rehabilitacyjnego, a jeśli otrzyma decyzję w tej sprawie – po upływie 182 dni zwolnienia lekarskiego oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – art. 41, art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.
Z pytania nie wynika, czy pracownikowi przysługuje świadczenie rehabilitacyjne, ponieważ musiałby złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS, a ZUS musiałby wydać decyzję o przyznaniu świadczenia po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, co jest możliwe, gdy pracownik może odzyskać zdolność do pracy według oceny lekarza orzecznika – art. 18 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1732).
Nie został określony termin przepracowania przed nowym zwolnieniem lekarskim po wyczerpaniu okresu zasiłkowego. W każdym czasie, nawet bez przerwy, pracownik może skorzystać z niepłatnego zwolnienia lekarskiego. Natomiast nowy okres choroby z zasiłkiem chorobowym wymaga 60 dni przerwy (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy głównemu księgowemu jednostki budżetowej(szkoła podstawowa) można ustalić zadaniowy system czasu pracy? Chodzi o krótki okres-np.3 miesiące.
- Czy dyrektor szkoły ma prawo nakazać nauczycielom sprawdzanie informacji w Librusie po godzinie 19.00 każdego dnia?( szkoła funkcjonuje od 7-15 )Podstawa prawna
- Poprzedni dyrektor, zawarł z księgową ustną umowę na prowadzenie finansów Rady Rodziców. Księgowa co miesiąc przelewa sobie z konta Rady Rodziców ok. 420 zł. Okazało się, że obecni członkowie RR nic o tym nie wiedzą. Nadmieniam, że RR nie jest organem mocno angażującym się w życie szkoły i w zasadzie teraz to z mojej inicjatywy próbuję nadać jej funkcjonowaniu jakąś "normalność". Czy mogę po prosty zakazać księgowej przelewania sobie comiesięcznej wypłaty i czy w ogóle RR może uchwalić opłatę za prowadzenie jej finansów? Proszę także o podanie aktów prawnych regulujących funkcjonowanie RR, oprócz Ustawy o systemie oświaty.
- Czy nauczyciel posiadający dyplom studium nauczycielskiego z 1989 roku (uzyskał przygotowanie do zawodu nauczyciela szkoły podstawowej w specjalności praca technika) oraz tytuł licencjata (wyższe studia zawodowe w zakresie psychopedagogiki) pracujący w szkole podstawowej nabył prawa w związku ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi kwalifikacji i może podjąć pracę w charakterze nauczyciela techniki dodatkowo w innej szkole podstawowej, czy też nie ze względu na brak tytułu magistra.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację na temat sposobu ustalania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli w następujących okresach np.: okres świąt Bożego Narodzenia i związanych z tym dni wolnych oraz dni ustawowo wolnych dla wszystkich grup zawodowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe