Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik w danym roku kalendarzowym nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i dodatkowego urlopu wypoczynkowego. W jakiej kolejności powinien być udzielany urlop?
W pierwszej kolejności (o ile nie mamy do czynienia z nauczycielem placówki feryjnej) pracownik powinien wykorzystać urlop zaległy. Zgodnie z art. 152 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
Jednocześnie pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlopu niewykorzystanego w terminie należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Wobec czego w mojej opinii najpierw powinno się udzielić urlopu zaległego (aby nie przekroczyć terminu 30 września), a potem bieżącego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Bardzo proszę o odpowiedź czy pracownikowi szkoły, który nie jest nauczycielem i od 01.11. 2015 roku ma przejść na emeryturę a 01.10.2015 roku kończy 24 lata pracy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 25 lat pracy? Na dzień 01.11.2015 roku będzie miał 24 lata i 1 miesiąc stażu pracy.
- Nawiązując do poprzedniej wiadomości dokładnie sprawdzilam lata pracy nauczyciela który złożył wniosek o urlop dla poratowania zdrowia i niezgadza mi się art. 73 ust 2 KN. Nauczycielka rozpoczęła pracę 1.09.1982 do 7.09.1983 r w placówce nie oświatowej następnie od 1.09.1983 do chwili obecnej pracuje w zawodzie nauczyciela. Urodziła się 1961 r i na dzień dzisiejszy ma ogółem pracy 39 lat 2 mies. 28 dni, a w zawodzie nauczyciela pracuje 32 lata 10 mies i 8 dni. Zgodnie z art. 88 ust 1KN na dzień 31.12.2008 r nauczycielka miała 30 lat pracy w tym 20 lat w zawodzie nauczyciela i nabyła prawa do emerytury.dlatego też zgodnie z art. 73 ust 2 KN nie przysługuje jej prawo do urlopu dla poratowania zdrowia gdyż może złożyć wniosek o rozwiązanie stosunku pracy i przejść na emeryturę chociaż nie ma powszechnego wieku emerytalnego. Bardzo proszę o potwierdzenie moich informacji czy są zgodne z prawem. Jak powinno być zredagowane prawnie pismo odmowne w odpowiedzi na wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia. Do kogo to pismo powinno być skierowane?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy urlop opiekuńczy nad członkiem rodziny (5 dni) to jest dodatkowy urlop czy odejmuje się go z przysługującego urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem mój pojawił się z n-lem, którego przedstawię przebieg pracy. Pani X zatrudniona została w 2012 r. w oddziale przedszkolnym w wymiarze 20/25 na czas określony. Następną umowę p. była dyrektor szkoły podpisała z n-lką na czas określony (3 lata) w pełnym wymiarze. Następną umową była również umowa na czas określony (1 rok). Dnia 01.09.2016 podpisano z n-lem kolejną umowę na czas określony (1 rok) czyli do 31.08.2017 r. W kwietniu 2017 r. p.urodziła dziecko i przebywa na urlopie macierzyńskim. Poprzednia dyrektorka wystawiła świadectwo pracy, które zostało wysłane w ciągu 7 dni. Pani n-lka domaga się zatrudnienia na czas nieokreślony z dniem 01.09.2017r. Proszę o wykładnię prawną tej trudnej i zawiłej dla mnie sytuacji. Bardzo proszę o pilną odpowiedź i ewentualnie wzór aneksu do zawartej wcześniej umowy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu przysługuje dyrektorowi szkoły w przypadku przepracowania od 01.01 do 31.08.2019 r. (po tym okresie dyrektor zostanie zwolniony i przejdzie na emeryturę). Czy urlop należy wyliczyć proporcjonalnie czyli 24 dni czy cały urlop 35 dni?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe