Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2015 roku należy obliczyć proporcjonalnie do okresów zatrudnienia w poszczególnych wymiarach czasu pracy. W gimnazjum, za okres od stycznia do...

PORADA PRAWNA

11 kwietnia 2016 Kadry

Pracownik zatrudniony na stanowisku konserwatora gimnazjum od 20l. Od 1.08.2015 podzielono mu cały etat między gimnazjum (0,60 et.), a szkołą podstawową (0,40 et., 16 g./ tyg., 2 dni w tyg.). Pracownik podpisując umowę w sp kontynuował zwolnienie lekarskie z gimnazjum i przebywał na nim do 18.12.2015 r. potem znowu przebywał na zwolnieniu 6.01.2016 do4.03.2016 r. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi w sp i gimnazjum w 2015 r. i 2016 r. (obie placówki w tej samej gminie)?

Wymiar urlopu wypoczynkowego w 2015 roku należy obliczyć proporcjonalnie do okresów zatrudnienia w poszczególnych wymiarach czasu pracy. W gimnazjum, za okres od stycznia do lipca będzie to 7/12 * 26 dni urlopu = 15,17, po zaokrągleniu 16 dni,

za okres od sierpnia do grudnia wymiar urlopu najpierw trzeba ustalić proporcjonalnie do wymiaru etatu, tj. 26 * 0,6 = 15,6, po zaokrągleniu 16 dni, a następnie proporcjonalnie do okresu zatrudnienia, tj. 5/12 * 16 = 6,7, po zaokrągleniu 7 dni.

W sumie za 2015 rok pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 23 dni.

 

W szkole podstawowej pracownikowi przysługuje urlop również w wymiarze proporcjonalnym, zarówno do wymiaru etatu, jak i okresu zatrudnienia.

Zgodnie z art. 1541 § 1 kodeksu pracy, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Natomiast na podstawie § 2, w przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Wymiar urlopu w 2015 r. ustalić należy więc w następujący sposób:

26 * 0,4 = 10,4, po zaokrągleniu 11 dni.

5/12 * 11 = 4,6, po zaokrągleniu 5 dni.

 

W roku 2016 w gimnazjum pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 16 dni, a w szkole podstawowej 11 dni.

 

Na podstawie art. 165. kodeksu pracy, w przypadku, gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

1) czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,
2) odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
3) powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,
4) urlopu macierzyńskiego,
pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT