Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik znalazł inną pracę pozostając nadal w zatrudnieniu z naszą firmą. Pracodawca nie wyraża zgody na odejście za porozumieniem stron (pracownik jest potrzebny na jakiś okres). W jaki (zgodny z przepisami) sposób pracownik może rozwiązać stosunek pracy z obecnym pracodawcą aby na przestrzeni 7 dni rozpocząć nową pracę (taki wymóg postawił nowy pracodawca)?
W sposób zgodny z przepisami nie da się szybciej rozwiązać tej umowy, skoro pracodawca nie wyraża zgody na porozumienie stron.
Jeśli pracownik musi zakończyć pracę i rozpocząć kolejną może zawsze zaryzykować porzucenie obecnej pracy. Jednakże musi się liczyć z tym, że w efekcie w jego świadectwie znajdzie się zapis o zwolnieniu dyscyplinarnym. Zgodnie bowiem z art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie między innymi ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. A porzucenie pracy jest właśnie takim klasycznym przykładem ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych.
Dodać też trzeba, że jeśli w wyniku porzucenia przez pracownika pracy pracodawca poniesie szkodę, może dochodzić od pracownika odszkodowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel prowadzi nauczanie indywidualne. Czy należy się nauczycielowi wynagrodzenie za te godziny, jeżeli w tym czasie przebywa na wycieczce z inną klasą?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel początkujący zatrudniony od 1 listopada 2022 r. na jaki okres powinien zostać zatrudniony i jaka powinna być podstawa jego zatrudnienia? Czy należy przydzielić mu mentora z dniem rozpoczęcia pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy chcąc przekształcić stanowisko pracy z sekretarza szkoły na sekretarkę muszę wysłać do uzgodnienia tę propozycję do reprezentatywnych związków zawodowych? W aneksie do regulaminu wynagradzania znajduje się informacja o wykazie stanowisk w naszej szkole.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mamy zatrudnionego pracownika niepedagogicznego na dwie umowy na czas nieokreślony (0,5 etatu + 0,5 etatu). Od września br. chcemy scalić te dwie umowy w jedną. Jak należy to zrobić – w formie jednego aneksu do tych umów, czy należy zawrzeć ponownie jedną umowę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy uprawnienia do odprawy w związku z art.8.1, oraz w związku z art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników - nauczyciel został zwolniony, należy mu się odprawa w związku z artykułem wymienionym powyżej. Nauczyciel ten odwołał się od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu. Czy w takim przypadku należy czekać na wyrok sądu w tej sprawie, czy wypłacić odprawę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe