Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o dopowiedzenie do poniższego pytania i sytuacji. Dodaję, że nauczycielka ma dodatkowo udokumentowany okres pracy w gospodarstwie rodziców w latach 16.03.1976-31.08.1981. Czy jest możliwe zaliczenie do stażu pracy i wypłacenie nagrody jubileuszowej 35 lat czy może 40 lat? Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)? Zgodnie z art. 30 § 21 kodeksu pracy, okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Niezależnie zatem od tego z jaką datą w maju zostanie złożone 3-miesięczne wypowiedzenie, stosunek pracy ulegnie rozwiązaniu 31 sierpnia (okres wypowiedzenia to czerwiec, lipiec i sierpień). Nie ma zatem powodu ani sensu składanie wypowiedzenia 31 maja, zwłaszcza gdy jest to dzień wolny od pracy. ROZPORZĄDZENIE MENIS z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (...) w § 4 określa przypadki, kiedy w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nauczycielowi przysługuje wypłata nagrody jubieluszowej, do której nie nabył jeszcze prawa, tj. w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, jeżeli nauczycielowi do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli nauczyciel zostaje jedynie zwolniony z art. 20 KN, nagroda jubileuszowa, do której nabyłby prawo za mniej niż 12 miesięcy nie przysługuje. Oprócz tego, w opisanym przypadku nauczyciel nie spełnia warunku nabycia prawa do nagrody jubileuszowej z powodu przekroczenia terminu - nagroda przysługuje, gdy do jej nabycia brakuje mniej niż 12 miesięcy, a w jego przypadku jest to równo 12 miesięcy.
Na podstawie przepisów ustawy z dnia 20.07.1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, można zaliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców, jeżeli praca ta poprzedzała przejęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (art. 1 ust. 1 pkt. 2 ustawy).
W takim przypadku nauczycielka legitymowałaby się na dzień 31.08.2015 r. niespełna 39,5-letnim stażem pracy (39 lat 5 miesięcy i 16 dni).
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MENIS z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej (…) nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody. Nauczyciel jest obowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
Przepisy § 5 powyższego rozporządzenia przewidują sytuacje, gdy nauczyciel dokumentuje swoje prawo do nagrody i jest przez to uprawniony do wyższej nagrody lub gdy prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od dnia złożenia dokumentów. Zgodnie z nimi, jeżeli zaliczyć staż pracy w gospodarstwie rolnym, nauczycielka nabyła prawo do nagrody za 35 lat pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka ukończyła w 1983 r. studium pedagogiczne i uzyskała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej. W 1987 r. ukończyła studium przedmiotowo-metodyczne na kierunku "nauczanie początkowe". W akcie mianowania z 2000 r. istnieje zapis, iż może ona być zatrudniona w szkole podstawowej. W 2006 r. uzyskała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Czy nauczycielka z tymi kwalifikacjami posiada uprawnienia do nauczania w klasach I-III lub prowadzenia zajęć w oddziale przedszkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania z 20-letnim stażem pracy w szkole z emeryturą wojskową można udzielić urlopu dla poratowania zdrowia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy każdy nauczyciel powinien wypełnić oświadczenie o podstawowym miejscu pracy? Czy pracodawca może żądać takiego oświadczenia? Jaka jest podstawa prawna? Jeżeli tak to, jakie powinny znaleźć się informacje w oświadczeniu (np. od kiedy placówka oświatowa jest głównym miejscem pracy; jaki jest wymiar zatrudnienia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obie treści pytania dotyczą ZFŚS. 1. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym od.1.09.2016 do 30.06.2017 należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż nauczyciel w trakcie urlopu pracuje w innej szkole w innym mieście; 2. Czy pracownikowi administracji przebywającemu na urlopie wychowawczym w okresie 16.09.2016 r. - 15.08.2019 r. należą się świadczenia z ZFŚS? Dodam, iż pracownik w trakcie urlopu wychowawczego pracuje w innej instytucji publicznej w innej gminie. Czy istnieją jakieś przepisy (wyroki) które interpretują ww. sytuacje.
- Nauczyciel zatrudniony poprzez mianowanie, przebywający obecnie na urlopie dla poratowania zdrowia (od 1 września 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.) złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 24 kwietnia 2023 r. Za ile dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego nauczyciela należy wypłacić ekwiwalent (nie korzysta on z urlopu wypoczynkowego w czasie ferii zimowych z racji przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe