Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, czy jako dyrektor mam obowiązek informowania nauczyciela przebywającego na urlopie na poratowanie zdrowia o planowanych dla niego godzinach w nowym roku szkolnym, wychowawstwie. Czy nauczyciel musi/może/powinien uczestniczyć w zebraniu organizacyjnym z rodzicami przyszłych klas pierwszych? Wychodzę z założenia, że nauczyciel na urlopie, nie musi być informowany o bieżącym życiu szkoły. Czy słusznie? Czy wezwanie nauczyciela z urlopu na takie zebranie jest zgodne z prawem? Czy mailową informację o planowanym zebraniu można uznać za skuteczne poinformowanie o nim nauczyciela?
Przepisy dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia zawarte zostały w art. 73 Karty Nauczyciela, który mówi, że urlopu tego udziela nauczycielowi dyrektor szkoły w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia. Zgodnie z art. 73 ust. 7 nauczyciel w okresie korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia nie może podjąć działalności zarobkowej, jak też nawiązać stosunku pracy. Jednocześnie nauczyciel we wskazanym okresie jest zwolniony ze wszystkich obowiązków związanych z pracą szkoły. Nie może on więc w tym okresie prowadzić zebrań z rodzicami, ponieważ jest to obowiązek służbowy. Przepisy nie regulują kwestii tego, czy należy takiego nauczyciela informować o bieżącym życiu szkoły. Z pewnością (w ramach zasad współżycia społecznego) warto poinformować takiego nauczyciela, choćby drogą mailową odnośnie planowanych dla niego godzinach itp. Jeżeli jednak takie kwestie są ustalone w statucie, to moim zdaniem, nie ma znaczenia, czy nauczyciel znajduje się na urlopie dla poratowania zdrowia, wówczas należy go poinformować np. o przydzieleniu wychowawstwa.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1.Czy dyrektor szkoły może uśredniać godziny dydaktyczne w klasie, która w trakcie roku szkolnego wychodzi na miesięczną praktykę zawodową? - mam w takiej klasie 3 godziny tygodniowo - w miesiącu kwietniu klasa przebywa na praktyce zawodowej - za ten czas od września do końca roku szkolnego płatność za wymienione 3 godziny jest mi uśredniana.
2. Czy dyrektor może nie zapłacić za zastępstwo, które zostało przydzielone mi w planie, w czasie gdy mam ustalone zajęcia z wymienioną w pyt.1 klasą, która to obecnie jest na praktyce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chcę pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo zmienić godziny pracy. Czy powinnam to zrobić wypowiedzeniem zmieniającym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w mojej szkole na 1,5 etatu na podstawie umowy mianowania, a w innej szkole na prawie etat na podstawie umowy na czas nieokreślony zwrócił się z prośbą o dostosowanie planu lekcji mojej szkoły (to jego podstawowe miejsce pracy) do drugiej szkoły z tytułu zaciągniętego stosunku pracy. Czy muszę się dostosować do jego prośby, czy jest jakiś akt prawny, który by mi to nakazywał?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkół zatrudnionym na podstawie art. 36 ust.2 ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty ( Dz.U. z 2016 r., poz.1943 z późn.zm) czyli tzw. menadżer. Wystąpiłam do organu prowadzącego o dokonanie oceny pracy i otrzymałam odpowiedz : "Przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości dokonania oceny pracy dyrektora szkoły niebędącego nauczycielem". Czy rzeczywiście nie mogę wystąpić o dokonanie oceny mojej pracy ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września powstaje Zespół Szkół, w skład którego wejdzie gimnazjum (12 oddziałów) i nowo utworzone liceum (1 oddział - pierwsza klasa ). Wicedyrektor gimnazjum ma powierzone stanowisko na czas nieokreślony. W statucie Zespołu Szkół jest zapis o możliwości utworzenia stanowiska wicedyrektora Zespołu w przypadku co najmniej 12 oddziałów w zespole. Czy można odwołać wicedyrektora gimnazjum i powierzyć mu stanowisko wicedyrektora zespołu. W jakim terminie to należy zrobić (czy można od 1 września). Dodam, że w statucie Zespołu jest zapis o wspólnej Radzie Pedagogicznej i wspólnej Radzie Rodziców. Jak wywiązać się z obowiązku zasięgnięcia ich opinii, jeśli faktycznie będą istnieć najwcześniej od lub po 1 września?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe