Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, czy nauczycielom placówki nieferyjnej przebywającym na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje urlop za 2015 rok: 1) urlop od 1.XI. 2014 r. do 31.X.2015 r. 2) urlop od 02.01. do 31.12.2015 r. Czy zawieszenie nauczyciela w obowiązkach - komisja dyscyplinarna (przywrócenie do pracy po 3 miesiącach - umorzenie)ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego za 2015 rok?
Kwestię urlopu wypoczynkowego nauczycieli placówek nieferyjnych reguluje Karta Nauczyciela, a w sprawach w niej nieurngulowanych zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy.
I tak, nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.
Urlopu w wymiarze proporcjonalnym udziela się jedynie w przypadku nawiązania lub ustania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego oraz w przypadku powrotu pracownika do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalendarzowego po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie:
1) urlopu bezpłatnego;
2) urlopu wychowawczego;
3) odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych;
4) tymczasowego aresztowania;
5) odbywania kary pozbawienia wolności;
6) nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
(art. 64 Karty Nauczyciela i art. 1552 § 1 kodeksu pracy)
Zarówno przepisy Karty Nauczyciela, jak i kodeksu pracy nie regulują kwestii udzielania urlopu wypoczykowego po urlopie zdrowotnym. Z pewnością nie można stosować w takiej sytuacji propocjonalnego obliczania wymiaru urlopu, ponieważ obie ustawy dokładnie wymieniają przypadki, kiedy takiego obliczenia się dokonuje (j.w.).
Zasadniczo nauczyciel, który w trakcie roku kalendarzowego powraca z urlopu zdrowotnego ma zatem prawo do pełnego urlopu wypoczynkowego - 35 dni.
Na chwilę obecną aktualne jest stanowisko Sądu Najwyższego, że cele urlopu wypoczynkowego i urlopu zdrowotnego są zbieżne: regeneracja sił pracownika. Nie można bowiem z dwóch urlopów korzystać w tym samym czasie - wyrok z dnia 10 lutego 1988 r.
W placówkach nieferyjnych urlopów wypoczynkowych udziela się zgodnie z planem urlopów.
W związku z powyższym, wymiar urlopu nauczyciela powracającego z urlopu zdrowotnego zależeć będzie od tego, czy w okresie urlopu zdrowotnego miał zaplanowany urlop wypoczynkowy. Jeżeli nie został on przesunięty na inny termin, to zgodnie z orzeczeniem sądu, pokrył się z urlopem zdrowotnym i przysługuje już tylko ewentualna niewykorzystana część urlopu wypoczynkowego.
Nauczyciel, który przez cały rok przebywał na urlopie zdrowotnym, zgodnie z powyższą zasadą, nie skorzysta z urlopu wypoczynkowego za dany rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy zaliczyć staż pracy pracownikowi (np. do nagrody jubileuszowej i do emerytury), który przyniósł do teczki akt osobowych zaświadczenie ze Starostwa Powiatowego, iż w terminie 1.05.10r.-30.04.11r. odbył staż. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dot. prawidłowego wzoru na obliczenie świadczenia urlopowego nauczyciela, który był zatrudniony na 12/18 od 01.09.2023 do 31.12.2023 i od 01.01.2024 do 12.0312024 - 18/18. Bardzo proszę o podanie w/w/ wzoru.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeden z nauczycieli chciałby wykorzystać dwa dni wolne przysługujące mu na okoliczność opieki nad dzieckiem i przelicza to na 16 godzin (nauczycielskich) - czy jest to możliwe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który był zatrudniony w okresie przed 31.12.2008 r., należy w świadectwie pracy w pkt 6.12. wpisać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach, np. „1.09.1996 r.–31.12.2008 r. – nauczyciel”?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rewalidacyjne? Czy psycholog szkolny może prowadzić zajęcia rozwijające umiejętności społeczne dla dzieci z orzeczeniami ? Jeżeli odpowiedzi są negatywne to kto może prowadzić takie zajęcia?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe