Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, czy w niepublicznej szkole umowy z pracownikami zawiera dyrektor szkoły czy właściciel szkoły?
Kompetencje dyrektora szkoly niepublicznej określa osoba prowadząca szkołę w statucie, który mu nadaje na podstawie art. 84 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W ust. 2 tego artykułu wymienione zostały kwestie, które statut powinien określać, m.in. organy szkoły lub placówki oraz zakres ich zadań.
W praktyce oznacza to, że organ prowadzący/osoba prowadząca szkołę może nadać dyrektorowi szkoły kompetencje do decydowania o zatrudnieniu i podpisywania umów o pracę, może też nadać kompetencje do podpisywania umów o pracę, ale w uzgodnieniu z osobą prowadzącą.
Istotną kwestią jest tutaj, aby umowy o pracę, zwłaszcza z nauczycielami, podpisywane były ze szkołą a nie np. ze stowarzyszeniem. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 3 ustawy szkoła niepubliczna może uzyskać uprawnienia szkoły publicznej jeżeli zatrudnia nauczycieli obowiązkowych zajęć edukacyjnych, posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli szkół publicznych. Jeżeli osoba prowadząca szkołę miałaby podpisywać umowy o pracę z jej pracownikami, statut szkoły musiałby określać, że organ prowadzący (zarząd/prezes) jest organem szkoły posiadającym kompetencje pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel polonista może prowadzić zajęcia etyki w szkole ponadgimnazjalnej?
- Nauczyciel dyplomowany (przedszkole) odchodzi z dniem 1.09.2018 r. na świadczenie kompensacyjne. Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, mam pytanie - czy organ prowadzący (gmina) może skrócić kadencje dyrektora tworząc zespół szkół? Jestem dyrektorem szkoły, mam powołanie aktualne do 2014 roku. Organ prowadzący zamierza połączyć szkołę podstawową z gimnazjum i ogłosić konkurs na dyrektora zespołu szkół od 2012. Czy ma do tego prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania złożył podanie o zwolnienie go z obowiązku realizowania godzin matematyki w klasie szóstej od 1 października. Nie podał jednak swojej motywacji. Czy w takiej sytuacji można, w ciągu roku szkolnego, zmniejszyć wymiar godzin pracy na wniosek nauczyciela?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W ustawie z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw MEN zmienia przepis art. 10a KN, dotyczący zatrudniania nauczycieli tylko i wyłącznie na umowę o pracę.
Zgodnie z nowym zapisem, który wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r. w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę, jeżeli w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy.
Pytanie PIERWSZE dotyczy umowy dla nauczycieli w liceum dla dorosłych pracującym w systemie zaocznym. Czy bazując na powyższym zapisie można od stycznia zmienić umowy o pracę dla nauczycieli na jak było wcześniej umowę-zlecenie?
Nadmieniam, że w skali miesiąca czyli 4 tygodni żaden nauczyciel nie przekracza 16 godzin zajęć ze słuchaczami.
Pytanie DRUGIE: Czy możliwe jest także podpisanie umowy z nauczycielem prowadzącym własną działalność gospodarczą w zakresie związanym z nauczaniem danego przedmiotu podpisanie umowy o współpracy i rozliczanie się co miesiąc na podstawie wystawionych przez niego faktur?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe