Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację czy wynagrodzenie dyrektora przedszkola będącego jednocześnie właścicielem przedszkola (przedszkole niepubliczne) podlega opodatkowaniu i składkom ZUS?
Wynagrodzenie dyrektora będącego osobą prowadzącą niepubliczne przedszkole, wypłacane z dotacji samorządowej, nie podlega opodatkowaniu i składkom ZUS.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361) dotacje otrzymane od jednostek samorządu terytorialnego zwolnione są z opodatkowania, nie stanowią tym samym przychodu zaś wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z takiej dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Natomiast składkom na ubezpieczenie społeczne osoba prowadząca niepubliczne przedszkole podlega w oparciu o art. 8 ust. 6 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121) jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, nawet jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG. Z tego względu, że składki ZUS są opłacane w związku z prowadzeniem działalności pozarolniczej, nie powstaje obowiązek regulowania składek ZUS także od wynagrodzenia (art. 9 ust. 2 u.s.u.s.). To samo dotyczy składki zdrowotnej, która jest opłacana jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, ponieważ ustawa nie wymienia prowadzenia niepublicznej jednostki oświatowej jako zobowiązującej do opłacania składki w przypadku uzyskania przychodu z więcej niż jednego tytułu (art. 82 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o podanie wzoru przykładowych kryteriów pracowników niepedagogicznych w szkole do zwolnienia
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyglądają procedury powołania pierwszego i kolejnego wicedyrektora szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o nowy wzór świadectwa pracy z dokładnym omówieniem
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor Szkoły z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych organizuje dla pracowników szkoły zagraniczną wycieczkę, na którą wpisał się między innymi konserwator zatrudniony na czas określony - do końca lutego 2018r. Konserwator w styczniu dokonał odpowiedniej wpłaty - zgodnie z regulaminem ZFŚS pracowników szkoły. Umowa konserwatora wygasła 27 lutego 2018r. i następna nie została zawarta. Konserwator nadal jest zainteresowany wyjazdem na wycieczkę twierdząc, że dokonał wpłatę zaliczki będąc jeszcze pracownikiem szkoły. Czy były już pracownik ma prawo skorzystać z ZFŚS na takich samych zasadach jak czynny pracownik, choć umowa o pracę wygasła z końcem lutego 2018 a wycieczka odbędzie się w lipcu 2018? Czy powinien on dopłacić do 100% kosztów wycieczki.
- Mam nauczyciela, który jest na urlopie dla poratowania zdrowia od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. w szkole jest reorganizacja i zmniejsza się liczba oddziałów i etatów (od września ten nauczyciel będzie miał 12/18 etatu). Nauczyciel od września chciałby skorzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i odejść na świadczenie kompensacyjne (55 lat kończy 17 października 2019 r.) Nauczyciel również chciałby skorzystać z 9 miesięcznej odprawy emerytalnej- czy to prawo będzie mu przysługiwało w październiku? Czy korzystniej dla tego nauczyciela byłoby nie korzystać z zaległego urlopu wypoczynkowego i rozwiązać stosunek pracy a następnie czekać do osiągnięcia wieku tj. do 17 października i złożyć wniosek o świadczenie kompensacyjne? Czy to świadczenie kompensacyjne będzie przysługiwało przy braku stosunku pracy (jaka jest podstawa prawna)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe