Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację, jak mam postąpić w sytuacji, gdy dwoje skłóconych rodziców w trakcie rozwodu podaje sprzeczne informacje na temat zgody na uczęszczanie 5-letniej córki do przedszkola. Matka chce, aby córka przychodziła do przedszkola, i ją przyprowadza, a ojciec mailem poinformował mnie, że wycofuje zgodę na przychodzenie dziecka do przedszkola w czasie pandemii. Dziecko jest przyjmowane, gdy przyprowadza je matka (czy powinnam odmówić przyjęcia go do przedszkola i odesłać do domu?), a ojciec mailowo wyraża pretensje do mnie i grozi odpowiedzialnością, jeśli córka zachoruje na COVID-19. Dodam, że w sprawie konfliktu rodziców i ich walki ze sobą skierowałam już wniosek o wgląd w sytuację tej rodziny do sądu rodzinnego – na razie bez żadnych skutków ani odpowiedzi.
Co do zasady, zgodnie z art. 93 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1359) władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, dopóki nie zostanie sądownie zawieszona lub ograniczona. Do momentu wpływu do przedszkola dokumentu potwierdzającego ten fakt, najczęściej w postaci postanowienia Sądu Rodzinnego, należy przyjąć, że władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom.
Przestawiona w pytaniu sytuacja jest bardzo trudna, ale nie odosobniona. Teoretycznie oboje rodzice mogą w tej chwili decydować o sytuacji dziecka, w tym ewentualności uczęszczania przez nie do placówki oświatowej.
Zgodnie z art. 109 § 1 i 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy wyda odpowiednie zarządzenia. Sąd może zobowiązać rodziców do określonego postępowania.
Stosownie do art. 572 § 1 i 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1575) każdy, komu znane jest zdarzenie uzasadniające wszczęcie postępowania z urzędu, obowiązany jest zawiadomić o nim sąd opiekuńczy. Obowiązek ten ciąży przede wszystkim na urzędach stanu cywilnego, sądach, prokuratorach, notariuszach, komornikach, organach samorządu i administracji rządowej, organach Policji, placówkach oświatowych, opiekunach społecznych oraz organizacjach i zakładach zajmujących się opieką nad dziećmi lub osobami psychicznie chorymi.
W przedstawionej sytuacji należy zwrócić się do sądu opiekuńczego o wydanie zarządzenia w sprawie możliwości uczęszczania dziecka do przedszkola.
Z uwagi na powyższe i w świetle obowiązujących przepisów dyrektor przedszkola ma obowiązek zgłosić swoje zastrzeżenia i uwagi, a w szczególności zawiadomić sąd opiekuńczy o zaistniałej sytuacji naruszającej dobro dziecka.
Jeżeli potrzebują Państwo wzór takiego wniosku proszę zwrócić się o jego przygotowanie na platformie www.nadzor-pedagogiczny.pl.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można przenieść słuchacza 3-ciej klasy zaocznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych do trzeciej klasy dziennego liceum ogólnokształcącego dla młodzieży?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dlaczego nie ma umieszczonych przykładowych narzędzi badawczych w poszczególnych obszarach, dobrze byłoby mieć taką pomoc bo wszyscy pracują ale nikt nie wie jak powinno być prawidłowo
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w BIPie szkoły muszą znajdować się zarządzenia dyrektora?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Na czym polega współpraca dyrektora szkoły z głównym księgowym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który otrzymał od firmy ubezpieczeniowej pieniądze "na szkołę" za ubezpieczenie dzieci, może sam nimi dysponować i wydać je na tzw. cele reprezentacyjne./czyli np. idąc do dyr. innej szkoły na imieniny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe