Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację. Nauczycielka AB była zatrudniona w placówce feryjnej na zastępstwo w okresie od 1.09.2014 do 25.03.2015. W okresie tym wykorzystała urlop wypoczynkowy w czasie ferii zimowych, natomiast za 26 dni wypłacono jej ekwiwalent pieniężny. Z nauczycielką tą ponownie podpisano umowę o pracę na zastępstwo (w tej samej szkole) na okres od 21.09.2015 do czasu zakończenia usprawiedliwionej nieobecności zastępowanej nauczycielki CD. Zastępowana nauczycielka CD przedstawiła zwolnienie lekarskie do 31.12.2015 r. oraz podanie o rozwiązanie z nią stosunku pracy z dniem 31.12.2015 w związku z przejściem na emeryturę. Czy nauczycielce AB przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop w sytuacji, gdy z tą nauczycielką zawrzemy umowę na czas określony od 01.01.2016 do 31.08.2016 r.? Czy możemy zawrzeć z nauczycielką AB umowę na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy w trybie art. 10 ust. 7 KN? Nauczycielka posiada stopień awansu nauczyciela mianowanego.
Jeżeli z nauczycielką AB zostanie zawarta kolejna umowa bezpośrednio po zakończeniu pierwszej, nie ma potrzeby wypłacania ekwiwalentu urlopowego. Zachowana będzie ciągłość zatrudnienia, a nauczycielka wykorzysta urlop w naturze.
Zawarcie z nauczycielka umowy o pracę na czas określony w niepełnym wymiarze może nastąpić w opisanym przypadku na podstawie art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela. Istnieje bowiem potrzeba wynikająca z organizacji nauczania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W czasie dodatkowych dni wolnych od zajęć szkoła powinna zorganizować opiekę świetlicową. W jakim wymiarze godzinowym? Od której do której?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniliśmy nauczyciela na zastępstwo od 1.09.2020 r., po czym wypowiedzieliśmy umowę. Dzień 29.11.2020 r. był ostatnim dniem pracy. Czy za przepracowany okres nauczycielowi przysługuje „13”?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi szkoły dostarczył zaświadczenie wystawione przez powiatowy urząd pracy potwierdzające odbywanie stażu przez 6 m-cy (na podstawie art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W zaświadczeniu nie ma informacji, że bezrobotny pobierał w tym czasie stypendium z tytułu odbywania stażu.
Czy na podstawie tego dokumentu pracownikowi można zaliczyć okres odbywania stażu do wysługi lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Gmina zawarła umowy z osobami pełniącymi funkcje nauczycieli w szkole podstawowej. W ramach tych umów zleceń zleceniobiorcy świadczą usługi edukacyjne w tej szkole, obejmujące przeprowadzenie zajęć dodatkowych dla uczniów klas I - III w ramach projektu POKL: zajęcia dla dzieci ze specjalnymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym zagrożonych dysleksją prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, zajęcia socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne prowadzi pedagog z przygotowaniem pedagogicznym, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej posiadający uprawnienia do gimnastyki korekcyjnej. Czy zakres czynności zleceniobiorców a więc nauczycieli zatrudnionych w szkole , określonych w awartych umowach cywilnoprawnych jest taki sam lub choćby rodzajowo podobny, jak zakres czynności wynikający z umów o pracę? Ta informacja jest niezbędna w kwestii ustalenia czy zleceniobiorcy - nauczyciele w ramach umów zleceń wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy czyli szkołą podstawową.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze (powyżej 9/18) złożył w dniu 01.09.2014r. wniosek o rozpoczęcie stażu na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Staż powinien trwać do 31.05.2017r. jednakże od 03.11.2014r. do 08.05.2015r. przebywała na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim (186 dni w związku z ciążą), a od 09.05.2015r. do 06.05.2016r. trwa jej urlop macierzyński i rodzicielski. W związku z powyższym czy nauczycielka będzie musiała ponownie rozpocząć staż? Czy urlop uzupełniający za rok szkolny 2014/2015 może wykorzystać w "ratach" z przerwą na urlop bieżący w r.szk. 2015/2016 - tj. od 07.05.2016-30.06.2016-55dni (a może do dnia 24.06 na który przypada zakończenie zajęć edukacyjnych-ale po tym dniu jest jeszcze rada pedagogiczna 27.06),oraz 01.09.2016r. (1 dzień pozostały z puli urlopu za r.szk. 2014/15) Czy 14 dni za ferie zimowe r.szk. 2015/16 należy oddać jeżeli w sumie latem nauczyciel będzie miał 8 tygodni wolnego? Wiem, że nauczycielka rozważa pójście na urlop wychowawczy, czy należy więc w pierwszej kolejności udzielić urlop uzupełniający a potem urlopu wychowawczego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe