Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o konkretną odpowiedź popartą przepisem prawnym nt. czy przedszkole niepubliczne powinno dostać dodatkowe dofinansowanie z UM na dziecko ze wczesnym wspomaganiem rozwoju jeśli opinia została dostarczona do UM w dniu 5 listopada 2015 r. Czy UM może odmówić przekazania zwiększonej subwencji?
W związku z uzyskaniem przez ucznia orzeczenia poradni o objęciu wczesnym wspomaganiem rozwoju dziecka po dniu 30 września 2015 r., placówka powinna otrzymać wyższą dotację od terminu przedłożenia orzeczenia poradni przez rodzica. Gmina powinna zwrócić się do MEN z wnioskiem o korektę liczby uczniów (ogółem oraz niepełnosprawnych) z terenu gminy w celu naliczania subwencji w wyższej wysokości. Na tej podstawie MEN powinien zwiększyć wysokość transzy transzy części oświatowej subwencji ogólnej z rezerwy budżetowej na zwiększenie zadań, przekazywanej co miesiąc do gminy i w konsekwencji placówka powinna dostać wyższą dotację (a gdy zostanie przekazana później – wraz z wyrównaniem). Dotacja przysługuje bowiem na każde dziecko niepełnosprawne, w zależności od faktycznej liczby takich uczniów w przedszkolu i powinna być rozliczona od dnia przyjęcia ucznia z takim orzeczeniem lub przedłożenia orzeczenia poradni przez rodzica (art. 90 ust. 1a UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co przysługuje nauczycielom zatrudnionym w zespole szkół, którzy realizują zajęcia w szkołach dziennych oraz dodatkowe zajęcia (ponad pensum) w szkołach zaocznych w soboty i niedziele. Zadając to pytanie mam na myśli czas pracy nauczycieli i zasady wynagradzania, zwłaszcza w niedziele.
- Nauczyciel wybrał podręcznik dla klasy VII na rok szkolny 2017/2018. W przyszłym roku w klasie VIII nie chce korzystać z wybranej serii wydawniczej i chce wprowadzić nowy podręcznik i do klasy VII i do klasy VIII - Czy jest taka możliwość pod względem prawnym? Proszę o podanie podstawy prawnej. Jaka jest procedura wyboru podręczników na rok szkolny 2018/2019?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jeżeli w szkole ogólnodostępnej (szkoła podstawowa) jest oddział specjalny (autyzm+upośl.w st.lekkim), to czy pracujący w nim nauczyciele otrzymują dodatek specjalny? Jeżeli jest dodatek, to kto określa jego wysokość? Organ prowadzący? Czy praca w takim oddziale jest traktowana jak praca w szczególnych warunkach?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel nauczania zintegrowanego kończy zajęcia z dziećmi o godz. 11.35. Na godz. 11.40. pobliskie przedszkole zaprasza klasę wraz z opiekunem na coroczne przedstawienie dla kl. I. Nauczyciel odmawia pójścia z klasą, tłumacząc to zakończeniem swoich zajęć przewidzianych na ten dzień. Jak to wygląda w świetle prawa?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który prowadzi zajęcia z uczniem posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim lub umiarkowanym) i orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego należy się wyższa stawka za godzinę pracy (dodatek za trudne warunki pracy)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe