Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o konkretne wytyczne co do monitorowania realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Jakie dokumenty należy wypełniać (proszę o podanie wzoru arkusza kontrolującego realizację podstawy programowej). Czy istnieją wytyczne w przepisach jak często należy realizować dany obszar z podstawy? Czy od września 2017 roku przewidywane są zmiany w tym zakresie. Czytałam na Państwa portalu o konieczności przedstawienia we wrześniu dyrektorowi planu dydaktycznego. Co do dokładnie jest za dokument?
Obowiązujące przepisy nie zawierają żadnych wytycznych co do sposobu i częstotliwości monitorowania realizacji w danym przedszkolu podstawy programowej, ani sporządzania dokumentacji w tym zakresie – określa je statut lub dyrektor, zaś w niepublicznej placówce prowadzenie wewnętrznego nadzoru pedagogicznego nie jest obowiązkowe (§ 24 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 35 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego, Dz. U. z 2015 r., poz. 1270; art. 60 ust. 1 pkt 5 i art. 84 ust. 2 pkt 5 UoSO). W związku z tym nie obowiązuje wzór arkusza kontrolnego i innej dokumentacji, zaś dana placówka może opracować własną dokumentację, która może m.in. wymagać wskazania w arkuszu kontroli badanego obszaru (czyli rodzaju zajęć), tematu przeprowadzonych zajęć oraz daty, uwag odnośnie realizacji podstawy programowej, celów przeprowadzenia kontroli itp. Ani obowiązująca, ani wchodząca w życie z dniem 1 września 2017 r. podstawa programowa programowa wychowania przedszkolnego nie ustala częstotliwości, w jakiej mają być realizowane jej poszczególne obszary (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, Dz.U. z 2012 r., poz. 977 z późn. zm.; załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz. U. z 2017 r., poz. 356). Ponadto ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 nie nakłada na nauczyciela obowiązku przedkładania planu pracy dydaktycznej i nie wyznacza terminu na wrzesień – wymóg taki może wynikać jedynie ze statutu danego przedszkola, który w razie przewidywania takiego obowiązku nauczyciela musiałby również wskazywać termin jego złożenia oraz wytyczne co do treści lub wymogi w tym zakresie ustala dyrektor (art. 102 ust. 1 pkt 8 i 12 lit. c), art. 172 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 PO). Zakres zadań nauczycieli związanych z planowaniem i prowadzeniem pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz odpowiedzialnością za jej jakość musi jasno określać statut.
Przykładowy dokument: Wytyczne do monitorowania podstawy programowej w przedszkolu
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel ( oligofrenopedagog+ przygotowanie pedagogiczne, zdobyte na studiach podyplomowych, oraz ukończone studia wyższe na innym kierunku nie pedagogicznym) ma kwalifikacje do prowadzenia zajęć edukacyjnych z podopiecznymi ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego (funkcjonowania w środowisku, muzyki z rytmika, plastyki i techniki) oraz zajęć rewalidacyjnych lub rewalidacyjno-wychowawczych, z uczniami z niepełnosprawnością w stopniu głębokim, z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym ze sprzężeniami?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący podwyższył pensum pedagogom szkolnym i psychologom do 26 godzin i żąda od dyrektora sprawozdania z efektywności jego pracy wychodząc z założenia, że 26 godzin pedagog powinien przepracować z dzieckiem. Proszę podać podstawę prawną takiego uzasadnienia.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole opracowuje się tylko dla dziecka 6-letniego, realizującego roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne, czy również dla dziecka 5-letniego skoro ma prawo rozpocząć naukę w szkole w wieku 5 lat.? Czy diagnozę przedszkolną należy przeprowadzić dla dzieci 5- i 6-letnich?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty obowiązują nauczyciela przedszkola? Czy ma on prowadzić arkusze kompetencji i arkusze obserwacji pedagogicznej? Czy może coś jeszcze.Proszę o konkretną wskazówkę bo u mnie jest z tym bałagan.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dzienniku w dni wolne od zajęć dyd-wychowawczych (ustalonych przez dyrektora) podpisuje się tylko wychowawca klasy? Czy nauczyciele, którzy pełnią dyżur podpisują listę obecności w tym dniu - taką wewnętrzną ustaloną przez dyrektora?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe