Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Obowiązujące przepisy nie zawierają żadnych wytycznych co do sposobu i częstotliwości monitorowania realizacji w danym przedszkolu podstawy programowej, ani sporządzania...

PORADA PRAWNA

02 maja 2017 Nadzór pedagogiczny

Proszę o konkretne wytyczne co do monitorowania realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Jakie dokumenty należy wypełniać (proszę o podanie wzoru arkusza kontrolującego realizację podstawy programowej). Czy istnieją wytyczne w przepisach jak często należy realizować dany obszar z podstawy? Czy od września 2017 roku przewidywane są zmiany w tym zakresie. Czytałam na Państwa portalu o konieczności przedstawienia we wrześniu dyrektorowi planu dydaktycznego. Co do dokładnie jest za dokument?

Obowiązujące przepisy nie zawierają żadnych wytycznych co do sposobu i częstotliwości monitorowania realizacji w danym przedszkolu podstawy programowej, ani sporządzania dokumentacji w tym zakresie – określa je statut lub dyrektor, zaś w niepublicznej placówce prowadzenie wewnętrznego nadzoru pedagogicznego nie jest obowiązkowe (§ 24 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 35 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2015 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego, Dz. U. z 2015 r., poz. 1270; art. 60 ust. 1 pkt 5 i art. 84 ust. 2 pkt 5 UoSO). W związku z tym nie obowiązuje wzór arkusza kontrolnego i innej dokumentacji, zaś dana placówka może opracować własną dokumentację, która może m.in. wymagać wskazania w arkuszu kontroli badanego obszaru (czyli rodzaju zajęć), tematu przeprowadzonych zajęć oraz daty, uwag odnośnie realizacji podstawy programowej, celów przeprowadzenia kontroli itp. Ani obowiązująca, ani wchodząca w życie z dniem 1 września 2017 r. podstawa programowa programowa wychowania przedszkolnego nie ustala częstotliwości, w jakiej mają być realizowane jej poszczególne obszary (załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół, Dz.U. z 2012 r., poz. 977 z późn. zm.; załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej, Dz. U. z 2017 r., poz. 356). Ponadto ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 59 nie nakłada na nauczyciela obowiązku przedkładania planu pracy dydaktycznej i nie wyznacza terminu na wrzesień – wymóg taki może wynikać jedynie ze statutu danego przedszkola, który w razie przewidywania takiego obowiązku nauczyciela musiałby również wskazywać termin jego złożenia oraz wytyczne co do treści lub wymogi w tym zakresie ustala dyrektor (art. 102 ust. 1 pkt 8 i 12 lit. c), art. 172 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 PO). Zakres zadań nauczycieli związanych z planowaniem i prowadzeniem pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz odpowiedzialnością za jej jakość musi jasno określać statut. 

 

Przykładowy dokument: Wytyczne do monitorowania podstawy programowej w przedszkolu

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT