Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Poza obowiązkiem zapewnienia uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki przez organ prowadzący i dyrektora, przepisy oświatowe nie zawierają wytycznych ani norm co...

PORADA PRAWNA

Proszę o odpowiedź i poradę w ważnych dla mnie kwestiach. Organ prowadzący szkołę wyraża chęć, aby po reformie pozostawić pełną szkołę podstawową z kl. I- VIII + oddział przedszkolny, jednak na chwilę obecną brakuje dwóch sal lekcyjnych. Wyjściem z sytuacji byłoby podzielenie dużej sali na dwie mniejsze - jakie wymogi muszą być spełnione odnośnie metrażu sali lekcyjnej w przeliczeniu na ucznia? Druga propozycja - przechodzenie na zajęcia edukacyjne do sali, której uczniowie mają w tym czasie wych. fizyczne - czy jest to rozwiązanie zgodne z przepisami? Czy każda klasa musi mieć przydzieloną "swoją" izbę lekcyjną?... I czy w związku z powrotem do szkoły podst. przedmiotów: geografia, fizyka, chemia, biologia muszą być od września 2017r. utworzone pracownie przedmiotowe z pełnym wyposażeniem?

Poza obowiązkiem zapewnienia uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków nauki przez organ prowadzący i dyrektora, przepisy oświatowe nie zawierają wytycznych ani norm co do powierzchni sali lekcyjnej na jednego ucznia (§ 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69 z późn. zm.; art. 5 ust. 7 pkt 1 UoSO). Wytyczne co do metrażu zawiera instrukcja Ministerstwa Zdrowia nr 44/54 w sprawie stanu sanitarno-higienicznego w zakładach nauczania i zakładach wychowania, Dz. Urz. MZ z 1954 r. Nr 20, poz. 102 - 1,25 m2 na jednego ucznia w klasach młodszych i 1,5 m2 na jednego ucznia w klasach starszych, z uwagi na konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości tlenu. Nie jest to natomiast akt prawa powszechnie obowiązującego, zaś oceny spełniania odpowiednich warunków w konkretnym miejscu dokonuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Do zadań organu prowadzącego należy również wyposażenie szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania (art. 5 ust. 7 pkt 4 UoSO), z tego względu organ ten decyduje o zakresie wyposażenia pracowni szkolnych; w tym zakresie może – ale niestety nie ma obowiązku – wysłuchania oczekiwań nauczycieli przedmiotów lub dyrektora. Przepisy nie zakazują przechodzenia przez jednych uczniów przez salę lekcyjną innych, aczkolwiek w tym przypadku powinny być przestrzegane zasady bezpieczeństwa i w miarę możliwości wykluczone takie sytuacje w czasie prowadzenia zajęć w przechodniej sali. Nie obowiązują regulacje zapewniające uczniom salę lekcyjną na wyłączność.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT