Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź na pytanie: jakie kroki powinien podjąć dyrektor placówki niepublicznej, aby nauczyciele mogli podjąć awans zawodowy na stopień nauczyciela stażysty, gdzie i do kiedy i kogo powiadomić o tym fakcie.
Procedury postępowania w sprawie, o której mowa w pytaniu są takie same, jak w przypadku szkoły publicznej, o czym pisaliśmy wielokrotnie na naszych stronach WWW np. http://www.nadzor-pedagogiczny.pl/porada/dowiedzialam-sie-o-mozliwosci-rozpoczecia-odbywani/3546.
Podstawa prawna: 1. USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, w szczególności rozdział 3; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczące procedury awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
Kontekst:
Szkoła jest placówką niepubliczną (prywatną) o uprawnieniach szkoły publicznej. Organem prowadzącym jest osoba fizyczna, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora szkoły. W szkole ponadto zatrudniony jest dyrektor ds. pedagogicznych. Nadmieniam, iż dyrektor główny i dyrektor ds. pedagogicznych są małżeństwem. Dyrektor główny prowadzi własną działalność gospodarczą, a dyrektor ds. pedagogicznych zatrudniony jest na etacie.
Pytania:
1. Do kogo nauczyciel składa wniosek o rozpoczęcie stażu (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
2. Kto pisze ocenę dorobku zawodowego (dyrektor główny, czyli jednocześnie organ prowadzący szkołę, czy dyrektor ds. pedagogicznych)?
3. Do kogo zwraca się nauczyciel o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
4. Jak interpretować skład komisji? 4a. Organ prowadzący (czyli osoba fizyczna, która jest jednocześnie głównym dyrektorem); 4b. Dyrektor – dyrektor ds. pedagogicznych czy dyrektor główny (i jednocześnie organ prowadzący)
5. Czy dyrektor główny może występować jednocześnie jako organ prowadzący szkołę i jako dyrektor w komisji? Czy zasadne jest przekazanie uprawnień do prowadzenia awansu zawodowego nauczycieli dyrektorowi ds. pedagogicznych? Wówczas dyrektor główny występowałby jako organ prowadzący szkołę. Proszę również o informację, który wzór aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego należy wykorzystać – 4A, 5, 6 czy 8?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel języka niemieckiego nie posiadający tytułu licencjata (ma dyplom ukończenia Nauczycielskiego Kolegium Językowego) pracujący w wymiarze 10/18 może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął pracę 1 września 2021 r., bez uprawnień pedagogicznych, za zgodą organu prowadzącego. 1 września 2022 r. rozpoczął przygotowanie do zawodu nauczyciela, uzyskując uprawnienia pedagogiczne 31 stycznia 2023 r., czyli w ciągu pierwszego roku stażu. Jak długo trwa jego staż – 3 lata i 9 miesięcy, czy 2 lata i 9 miesięcy? Czy można zaliczyć mu ten rok pracy, biorąc pod uwagę, że nie miał uprawnień pedagogicznych i skrócić staż? Kiedy będzie kończył się staż tego nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy odbywający staż na stopień nauczyciela mianowanego od września 2020 r. uzyskał dwie cząstkowe oceny dorobku zawodowego: pierwszą pozytywną, a drugą negatywną. Ocena negatywna obejmuje dwa miesiące pracy. Czy w tej sytuacji wspomniany nauczyciel może w bieżącym roku szkolnym kontynuować staż w tej samej szkole czy powinien kontynuować staż w innej placówce?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Jak zorganizować postępowanie kwalifikacyjne w przedszkolu niepublicznym dla nauczyciela stażysty ubiegającego się o stopień awansu nauczyciela kontraktowego? Kto może być w komisji jeżeli w przedszkolu dyrektor ma stopień awansu nauczyciela kontraktowego jest również organem prowadzącym, opiekunem stażu jest nauczyciel mianowany zatrudniony jako wolontariusz?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe