Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź, ponieważ zadaję to pytanie trzeci raz, bez skutku. Nauczyciel otrzymał "stopień nauczyciela mianowanego z przygotowaniem pedagogicznym", taki zapis jest na dokumencie. Czy Kuratorium, podczas postępowania na stopień nauczyciela dyplomowanego, ma prawo zakwestionować, jego przygotowanie pedagogiczne i odmówić wszczęcie postępowania ze względu na niespełnienie wymogu formalnego. Czy kuratorium może unieważnić poprzednie akty nadania, ponieważ jego zdaniem n-l nie ma przygotowania pedagogicznego, a przecież zasiadali w komisji i tego nie zakwestionowali? Czy kuratorium może podważyć decyzję administracyjną?
Podstawowym warunkiem uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego przez nauczyciela jest posiadanie pełnych kwalifikacji, w tym przygotowania pedagogicznego (art. 9 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 9b ust. 1 KN). Organem upoważnionym do kontroli nadawania stopni awansu zawodowego jest kurator oświaty, co wprost wynika z art. 9h ust. 1 KN. W razie stwierdzenia nadania nauczycielowi stopnia lub stopni awansu sprzecznie z przepisami KN (np. osobie bez przygotowania pedagogicznego), kurator oświaty stwierdza nieważność czynności związanych z awansem, w tym decyzji o nadaniu stopnia awansu zawodowego, co wprost wynika z art. 9h ust. 2 KN. Skoro wszelkie czynności, w tym decyzje dotyczące awansu bada kurator oświaty, kontrola dotyczy zarówno postępowania w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego i decyzji dyrektora o nadaniu stopnia awansu, jak i postępowania w sprawie nadania stopnia nauczyciela mianowanego i decyzji organu prowadzącego wydanej po egzaminie przeprowadzonym z udziałem przedstawicieli kuratora oświaty. Kurator stwierdza nieważność czynności (w tym decyzji administracyjnych) nadających stopień awansu zawodowego nauczycielowi bez przygotowania pedagogicznego - art. 9h ust. 2 zd. 2 KN. Nauczyciel bez kwalifikacji (przygotowania pedagogicznego) nie może uzyskać stopnia awansu nauczyciela dyplomowanego (art. 9b ust. 1 i art. 9 ust. 1 pkt 1 KN), a w związku z tym kurator, który okoliczność tę stwierdził na początku kolejnego postępowania awansowego, nie przeprowadzi rozmowy kwalifikacyjnej i nie wyda kolejnej decyzji administracyjnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w dniu 31.05.2014 r. skończył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Do tej pory nie złożył sprawozdania. Jak powinniśmy postąpić w tej sytuacji? Wiem, że niby miał na to 30 dni, ale jakie sankcje (jaka podstawa prawna) są za niedotrzymanie tego przepisu? Czy przez to musi staż odbyć od nowa w pełnym wymiarze? W jakim czasie może ten nauczyciel złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w lipcu 2021 r. Czy może skorzystać ze skróconego stażu na nauczyciela mianowanego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Planuję zatrudnić nauczyciela w liceum niepublicznym bez przygotowania pedagogicznego. Nauczyciel dostarczył zaświadczenie, że jest słuchaczem studiów podyplomowych nadających uprawnienia pedagogiczne. Czy taki nauczyciel ma obowiązek realizować ścieżkę awansu zawodowego? Czy w tym przypadku może rozpocząć staż na nauczyciela kontraktowego?
Wiem, że nauczyciel bez kwalifikacji pedagogicznych może rozpocząć awans (ale czy ma taki obowiązek? np. dostarczyć plan awansu) jeżeli jest zatrudniony na 1/2 etatu? Co oznacza w tym przypadku 1/2 etatu? W naszej szkole obowiązuje kodeks pracy. Planuję zatrudnić nauczyciela na 1/2 etatu z 12 godzinami dydaktycznymi tzn. przy tablicy. Nauczyciel podjął studia podyplomowe (3 semestralne). Czy mogę podpisać umowę do 31.08.2020? Jeżeli tak, to co wówczas ze stażem i rozmową kwalifikacyjną- przecież jeszcze nie skończy studiów podyplomowych, a więc nie ma pełnych kwalifikacji? Czy może trzeba podpisać umowę na dwa lata, ale wówczas kiedy kończy staż?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka odbywa staż na stopień nauczyciela mianowanego od 01.09.2016r. Zaszła w ciążę i przebywała na zwolnieniu lekarskim od 21.08.2017 do 22.01.2018 r, od 23.01.2018 do 21.01.2019 przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Czy w związku z tym odbywany staż został przerwany czy uległ przedłużeniu o czas nieobecności.
Jeżeli staż uległ tylko przedłużeniu to do kiedy może wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy tak aby nie przerywać możliwości kontynuowania stażu
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w następującej kwestii: w październiku 2017 zatrudniliśmy nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego. Zważywszy na fakt, iż zatrudnienie rozpoczęło się w październiku nauczyciel nie mógł rozpocząć stażu na stopień nauczyciela kontraktowego. Jest to osoba, która wyróżnia się swoimi osiągnięciami w pracy. Czy dyrektor szkoły może w jakiś sposób nadać pracownikowi stopień awansu nauczyciela kontraktowego bez odbywania stażu?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe