Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź w sprawie zatrudnienia nauczyciela na niepełnym etacie w szkole niepublicznej. Jaka obowiązuje umowa z zatrudnianym nauczycielem? Czy jest to umowa o pracę, czy można podpisać umowę zlecenie? Jak prawnie wygląda sytuacja?
Na podstawie art. 10a ust. 1 i ust. 2 w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w niepublicznej szkole z uprawnieniami szkoły publicznej zasadą jest wymóg zatrudnienia nauczyciela na umowę o pracę. Wyjątkowo dopuszczalne jest zawarcie umowy cywilnoprawnej (np. umowy – zlecenie), z zachowaniem następujących warunków: 1) nauczyciel prowadzi zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo oraz 2) w treści łączącego strony stosunku prawnego nie przeważają cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, do których należą wykonywanie pracy w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę oraz pod jego kierownictwem, rozumianym jako wydawanie wiążących poleceń co do sposobu wykonywania pracy – art. 22 § 1 - § 12 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel mający świadectwo ukończenia Kursu Kwalifikacyjnego z zakresu oligofrenopedagogiki w wymiarze 260 godzin z 2012 r. może pracować w szkole specjalnej z uczniami z niepełnosprawnością umiarkowaną i znaczną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy na stanowisko nauczyciela przedszkola można zatrudnić osobę z wykształceniem wyższym Pedagogika II st., specjalność: pedagogika opiekuńczo - resocjalizacyjna lub studia wyższe na kierunku pedagogika opiekuńczo - wychowawcza?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Chciałam zapytać, czy nauczyciel rozpoczynający swoją pierwszą pracę, oprócz badania wstępnego jest zobowiązany do dostarczenia pracodawcy dodatkowego zaświadczenia lekarskiego (np. od lekarza rodzinnego) o tym, że może podjąć pracy na tym stanowisku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka od 01.09.2012 r. będzie miała 12 godzin w szkole macierzystej, a 6 godzin chce uzupełnić w innej szkole w tej samej gminie. Jest nauczycielem mianowanym zatrudnionym obecnie w pełnym wymiarze w jednej szkole. Jak dokonać tych zmian formalnie, jesli miałoby to być na stałe, a jak w przypadku uzupełnienia na jeden rok?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą dla dorosłych, co roku od września zatrudniamy nauczycieli na czas określony, ponieważ nigdy nie wiemy co się nam otworzy od września następnego roku. Nauczyciele przyjmowani są na części etatu, jest to ich druga praca, pełne etaty mają w swoich macierzystych szkołach. Czy druga umowa powinna być zawarta na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe