Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie jakie pensum należy zastosować do godzin doradztwa zawodowego, których realizacja wynika z ramowego planu nauczania (10 godzin na klasę w klasach 7 i 8) w stosunku do nauczyciela zatrudnionego w szkole jako nauczyciel pedagog w pełnym wymiarze godzin (posiada także kwalifikacje do prowadzenia zajęć doradztwa zawodowego) w przypadku powierzenia temu nauczycielowi realizacji godzin doradztwa zawodowego jako ponadwymiarowych - czy godziny powinny być rozliczane z pensum 18-godzinnego jako lekcje wynikające z ramowego planu nauczania czy też 22-godzinnego jak wynika z pensum doradcy zawodowego? Pragnę podkreślić, iż nauczyciel nie jest zatrudniony w szkole jako doradca zawodowy, jedynie ma powierzone godziny ponadwymiarowe a zatrudniony jest na stanowisku pedagoga szkolnego.
Pensum doradcy zawodowego określa organ prowadzący na podstawie art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela. Od 1 września 2018 r. pensum to nie będzie mogło być wyższe niż 22 godziny.
Bez względu na to, komu zostaną przydzielone godziny doradztwa zawodowego (czy będzie to nauczyciel przedmiotu, czy specjalista), ich pensum będzie wynikało z uchwały organu prowadzącego, jako pensum doradcy zawodowego i będzie wynosiło, np. 10/22 na klasę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile razy nauczycielowi matematyki (kontraktowemu) zatrudnionemu na 12/18 można dać umowę na czas określony.
- 1. Proszę o odpowiedź, czy nauczycielka przebywająca obecnie na świadczeniu rehabilitacyjnym ma prawo do urlopu dla poratowania zdrowia po zakończeniu tegoż świadczenia, jeżeli : w okresie od 24.06.2013 do 23.06,2014 przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia, następnie od 24.06.2014 do 22.12.2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim, a obecnie od 23.12.2014 do 17.12.2015 r przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym.; 2. Czy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego należy udzielić nauczycielce urlopu uzupełniającego za wakacje 2014 (przebywała na L-4) oraz za wakacje 2015 (będzie przebywać na świadczeniu rehabilitacyjnym) ?
Obydwa pytania dotyczą tej samej nauczycielki.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile godzin może dorobić nauczyciel w innej szkole, jeżeli w macierzystej jest zatrudniony na całym etacie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w poniższej sprawie: Jedna z pracownic zatrudniona w bursie od 2009 roku, legitymująca się jeszcze w czerwcu 2017r. 10-letnim stażem pracy (na podstawie dostarczonych świadectw pracy), w czerwcu 2017r. dostarczyła dwa zeznania świadków potwierdzające jej prace w gospodarstwie rolnym rodziców (ze wskazaniem pewnych okresów tej pracy od 16 roku życia, który ukończyła w 1993r.). Zeznania potwierdzone przez Wójta gminy, opatrzone datą 09.06.2017r. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, po zweryfikowaniu okresów pracy w gospodarstwie wykazanych w zeznaniach świadków z świadectwami pracy i edukacją tej pracownicy od 16 r.ż do ukończenia szkoły, postanowiono o zaliczeniu pewnych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do pracowniczego stażu pracy. W związku z tym na dzień 30 czerwca 2017r. pracownica legitymuje się 21-letnim stażem pracy. Zatem od miesiąca lipca 2017 roku pracownicy będzie wypłacany dodatek stażowy w wysokości 20%. Nasuwa się pytanie: czy pracownicy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy, czy też nie w świetle opisanej sytuacji. Jeśli tak, to w oparciu o jaki przepis? Ponadto czy pracownica ta może także rościć sobie prawo do wypłaty wyrównania dodatku stażowego. Zwracam uwagę, iż dokumenty wskazujące na pracę w gospodarstwie rolnym rodziców przedłożyła w czerwcu br. opatrzone datą 09.06.2017r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w roku szkolnym 2014/2015 uczy j.polskiego, historii. Od przyszłego roku planowana jest mu edukacja wczesnoszkolna kl. I. Nauczyciela ma kwalifikacje w tym kierunku. Czy taka zmiana to jest zmiana stanowiska pracy i wymaga zgody zgodnie z art. 18?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe