Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie, na jakie przepisy należy się powołać, argumentując, że nauczyciel nie może zawieźć ucznia własnym samochodem na konkurs bądź zawody sportowe. W jakich przypadkach (wypadki uczniów w szkole) należy wezwać karetkę pogotowia? W przypadku podejrzenia złamania obojczyka pogotowie odmówiło przyjazdu. Czy w procedurach udzielania pomocy w wypadkach w szkole może być zapis, że uczeń jest odbierany przez rodzica (w przypadku skręceń, stłuczeń itp, ale wymagających interwencji lekarza, bo niezbędne jest prześwietlenie)?
Kompetencje i obowiązki nauczyciela są określone w art. 6 Karty Nauczyciela oraz w statucie szkoły, natomiast kwalifikacje w rozporządzeniu o kwalifikacjach. Szkoła jest odpowiedzialna za zdrowie i życie uczniów powierzonych jej opiece, więc zawsze w przypadku podejrzenia zagrożenia lub urazu ciała szkoła ma obowiązek udzielić pomocy przedlekarskiej, a jeśli uzna za koniecznie – wezwać pomoc właściwych jednostek, instytucji. Nawet, jeśli pewne służby odmówią udzielenia pomocy, szkoła ze swojego obowiązku się wywiązała.
W przypadku opisanym w pytaniu, dyrektor powinien niezwłocznie powiadomić rodzica o podjętych działaniach (udzielenie pierwszej pomocy, wezwanie karetki pogotowia, odmowa przyjazdu). Następny krok należy do rodziców.
Szkoła, redagując procedury musi przede wszystkim kierować się wiedzą, przepisami, ale przede wszystkim dobrem dziecka i rodziny. Ponieważ często nie jest możliwe postawienie diagnozy, czy rozpoznanie stopnia uszkodzenia, urazu ciała, ani też ustalenie czy przewidywanie skutków wypadków (nie jest to zadanie szkoły!), obowiązkiem szkoły będzie zawsze wezwanie pomocy medycznej, a w przypadku odmowy – powiadomienie rodziców. Oznacza to, że nie należy rezygnować z wezwania lekarza czy karetki pogotowia i powiadamiać jedynie rodzica. W dokumentacji powypadkowej należy umieścić informacje o szczegółach, przyczynach okolicznościach wypadku, a także, jakiej pomocy udzielono, kogo powiadomiono oraz fakt odmowy przyjazdu służb medycznych – w tym przypadku karetki pogotowia.
Podstawa prawna:
1) Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.),
2) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.),
3) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (ze zm.),
4) ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel informuje rodziców ucznia o proponowanej ocenie na I semestr? Dziękuje.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pracuje w dwóch placówkach oświatowych. Czy udając się na roczny urlop dla poratowania zdrowia w swojej macierzystej szkole, może pracować jednocześnie w innej szkole?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W trakcie kontroli Sanepid zapytał o dostęp do wody pitnej dla uczniów. Na moją odpowiedź, że w łazienkach jest pełny dostęp do wody z kranu (zdatna do picia), uzyskałem informację, iż mam przygotować poidełko lub dystrybutor z wodą pitną. Nie ukrywam, że koszt tego zakupu bardzo mocno obciążyłby mój niewielki budżet. Czy muszę faktycznie zakupić taki sprzęt – czy wystarczy, że dzieci mają dostęp do wody pitnej w łazience?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy potwierdzanie przez słuchaczy szkół dla dorosłych obecności na zajęciach własnoręcznym podpisem dotyczy słuchaczy KKZ? Nowelizacja rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania z dnia 29.08 2014 roku, wprowadza obowiązek potwierdzania przez słuchaczy szkół dla dorosłych obecności na zajęciach własnoręcznym podpisem (paragrafu 10 ust.5). Czy ten zapis odnosi się również do słuchaczy Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych ? Jeśli tak z jakiego zapisu to wynika? Niejednoznaczność i wątpliwości budzi fakt , że prowadzenie tych kursów to pozaszkolna forma kształcenia dla dorosłych. Więc KKZ to nie szkoła zaoczna. Do słuchaczy KKZ nie odnosi się zapis (z rozporządzenia w sprawie oceniania i klasyfikowania ......) dotyczący obecności na zajęciach w 50 % obowiązkowych zajęć. Czy ten zapis obowiązujący od nowego roku szkolnego dotyczy organizatorów KKZ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy funduszu zdrowotnego dla nauczycieli. Gdzie znajdują się środki na ten cel, ja w swoim budżecie ich nie mam. Czy nauczyciel składając wniosek o taką pomoc otrzymuje świadczenie od dyrektora szkoły czy od organu prowadzącego?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe