Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podstawę prawną dotyczącą zakazu posiadania przez ucznia na terenie szkoły telefonu komórkowego do wprowadzenia zmian w statucie.
Na ten temat pisaliśmy wielokrotnie.Nasza opinia z 08 października 2017 :Dyrektor szkoły nie jest upoważniony do zakazania uczniom przynoszenia telefonów komórkowych. Na podstawie art. 99 pkt 4 (w szkole niepublicznej – art. 172 ust. 2 pkt 5) ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe, Dz.U. z 2017 r., poz. 59 jedynie statut szkoły w części regulującej obowiązki ucznia może określać warunki wnoszenia (w tym ograniczenie stosowania) oraz korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.Wg naszej opinii nie chodzi o zakaz używania tych urządzeń, ale o ustalenie zasad i warunków wnoszenia ich do szkoły oraz korzystania z nich.Proponujemy także analizę treści:https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2015/09/zawiadomienie-o-sposobie-zalatwienia-petycji-1.pdf
Zgodnie z brzmieniem art. 99 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U.z 2017r. poz.59 z późn.zm.) w statucie szkoły określa się obowiązki ucznia w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.
Z brzmienia tego przepisu wynika jednoznacznie, że obowiązkiem szkoły jest określenie warunków wnoszenia i korzystania przez uczniów z telefonu komórkowego. Szkoła może wprowadzić zakaz korzystania z telefonu komórkowego w czasie lekcji. Natomiast nie ma podstaw do tego, aby wprowadzić całkowity zakaz posiadania przez ucznia telefonu podczas jego pobytu w szkole.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U.z 2017r. poz.59 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę podać na jakich podstawach prawnych mogę się oprzeć tworząc regulamin funkcjonowania dziennika elektronicznego Librus?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o pomoc w skonstruowaniu dobrego programu wychowawczego i profilaktyki dla technikum. Będę wdzięczna za wzór, który pomoże stworzyć dobry dokument dla pedagoga szkoły
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób wprowadzić w szkole zmieniony Regulamin ZFŚS, w zasadzie całkowicie zmieniony? Kiedy należy przekazać do związków zawodowych?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można kserować prace klasowe i przekazywać je rodzicom, prawnym opiekunom? Proszę o wskazanie obecnego stanu prawnego.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Pracę rozpoczęłam we wrześniu 2016 r. Do 31 sierpnia 2017 r. pracowałam w szkole na stanowisku nauczyciela przedszkola na 3/4 etatu. Od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2022 roku pracowałam jako nauczyciel kształcenia ogólnego w szkole na pełny etat. Od 1 września 2022 r. jestem w tej samej szkole dyrektorem szkoły. W miesiącu grudniu 2022 r. złożyłam rezygnacje ze stanowiska dyrektora z dniem 1 września 2023 r. Od tego dnia również chciałabym skorzystać z urlopu do podratowania zdrowia. W jaki sposób muszę złożyć wniosek o ten urlop? Do nowego dyrektora? W jakim dniu nabywam prawa do urlopu? Czy wcześniej mogę złożyć taki wniosek?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe