Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc prawną: Ile godzin powinien formalnie pracować łącznie nauczyciel, który ma w szkole 1,5 etatu (27 godzin); A) do 40 godzin, B) do 60 godzin (proporcjonalnie), C) 40 godzin + 9 dydaktycznych ponadwymiarowych. Jaką podstawą prawną posłużyć się na spotkaniu z rada pedagogiczną?
Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin nie moze przekroczyć 40 godzin na tydzień. Jest to tygodniowa norma czasu pracy wynikająca z art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela i oznacza, ze nauczycielom nalezy tak organizować pracę, aby nie przekraczać tygodniowo 40 godzin.
Na ten czas pracy składają się: zajęcia wynikające z pensum nauczyciela (te zajęcia są ewidencjonowane w odpowiednim dzienniku), inne zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, np. kółka zainteresowań, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, przeprowadzanie egzaminu gimnazjalnego, wycieczki, zebrania z rodzicami, posiedzenia rady pedagogicznej, itp. (te zajęcia nie podlegają ewidencji) oraz zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym (te zajęcia rowniez nie podlegają ewidencji).
Godziny ponadwymiarowe stanowią część czasu pracy, która podlega ewidencji. One również wchodzą w skład tygodniowego czasu pracy nauczyciela (w skład limitu 40 godzin).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 01.01.2015r. do 27.07.2015r. 28.07.2015r. urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński 20 tygodni + urlop macierzyński dodatkowy - 6 tygodni + urlop rodzicielski 26 tygodni do 25 lipca 2016 roku. Za rok 2015 przysługuje jej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego-56 dni. Jak udzielić urlopu wypoczynkowego uzupełniającego za 2015 rok i od kiedy ponieważ jest to czas urlopu? Nauczycielka zaraz po urlopie chce wziąć urlop wychowawczy. Jaka data końcowa urlopu 30 czerwca 2017 rok - koniec zajęć czy 31 sierpnia 2017 rok koniec roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu i ile godzin należy się nauczycielowi religii pracującemu w przedszkolu na 2/22 etatu. Pracuje 2 dni w tygodniu po 1 godzinie.
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na podstawie mianowania zmieniła miejsce zamieszkania. Aktualnie mieszka 100 kilometrów dalej. Dnia 11 sierpnia br. złożyła do dyrektora podanie o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia 1.09.2016 r. do dnia 30.06.2017 r. w związku z dodatkowymi obowiązkami nałożonymi na męża nauczycielki (częste wyjazdy służbowe męża) trudno pogodzić jej obowiązki dojazdu do pracy i opieki nad dziećmi. Nadmieniła również, iż w tym okresie (1.09.2016 – 30.06.2017r.) podejmie pracę na zastępstwo za innego nauczyciela w miejscowości, w której aktualnie mieszka. Czy nauczycielka nie powinna złożyć podania o urlop bezpłatny na cały rok szkolny 2016/17czyli od 01.09.2016 do 31.08.2017r.? (bo przecież w tamtej szkole dostanie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?) Jak rozwiązać sytuację urlopu wypoczynkowego nauczyciela jeśli będzie pracować w innej placówce, w innym mieście a u nas chce otrzymywać wynagrodzenie i urlop w miesiącach letnich tj. lipiec i sierpień 2017. Czy w związku z powyższym nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i urlop za 2 miesiące letnie w naszej placówce? Czy urlop nauczyciela przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Odprawa emerytalna, gdy nauczyciel osiągnął wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego po rozwiązaniu stosunku pracy. Pytanie: 28 lutego 2010 r. nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę-nauczyciel przebywał w stanie nieczynnym od 1 września 2009 r. W 2014 r. nauczycielka osiągnęła wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 10 grudnia 2014 r. przeszła na to świadczenie. Od 1 marca 2010 r. do chwili obecnej nie pracowała. Czy należy teraz nauczycielowi wypłacić odprawę emerytalną? Jeżeli tak, to jaka podstawa prawna reguluje wypłatę takiej odprawy?
- Konkurs na dyrektora wygrała nauczycielka innej szkoły (kwalifikacje do w-f). Czy odchodzący dyrektor szkoły musi zatrudnić za porozumieniem stron nową dyrektorkę (fizycznie nie ma dla niej godzin w zatwierdzonym projekcie organizacyjnym, musiałbym zabrać godziny nauczycielowi wychowania fizycznego) czy zawiera z nią kontrakt Urząd Gminy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe