Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w przygotowaniu procedury dopuszczenia programów nauczania, podręczników, materiałów ćwiczeniowych oraz materiałów edukacyjnych w szkole podstawowej.
Podstawą dopuszczenia programu nauczania w szkole podstawowej jest art. 22a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1915), zaś podstawą ustalenia podręczników, materiałów ćwiczeniowych oraz materiałów edukacyjnych w szkole podstawowej jest art. 22aa ww. ustawy. Procedura dopuszczenia programów nauczania oraz procedura ustalania podręczników, materiałów ćwiczeniowych oraz materiałów edukacyjnych w szkole podstawowej powinna wskazywać terminy, do których nauczyciele lub zespół nauczycieli mogą składać propozycje odpowiednio nowych programów nauczania lub podręczników. Do procedury można dołączyć, przygotowane na potrzeby funkcjonowania danej szkoły, wzór wniosku o dopuszczenie do użytku programu nauczania oraz wzór wniosku o ustalenie podręcznika/materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Mając na względzie fakt, że to dyrektor szkoły podejmuje ostateczną decyzję, warto w procedurze uwzględnić czas na przygotowanie analizy formalnej i merytorycznej programu nauczania oraz proponowanych zestawów podręczników. Analiza może być przeprowadzona przez wyznaczonych przez dyrektora nauczycieli. Warto również w procedurze ustalić jednolite wzory dokumentów jakimi należy się posługiwać przy ocenie formalnej czy też merytorycznej programu nauczania lub podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
W przypadku programów nauczania należy w procedurze dopuszczenia uwzględnić termin, w jakim rada pedagogiczna powinna wydać opinię w sprawie danego programu nauczania; w przypadku dopuszczenia zestawów podręczników jest również konieczne przedstawienie propozycji do opinii rady rodziców. Ostatnim etapem procedury dopuszczenia powinno być wydanie zarządzenia dyrektora szkoły na podstawie:
- art. 22a ust. 6 ustawy o systemie oświaty w sprawie dopuszczenia do użytku w szkole podstawowej programów nauczania,
- art. 22ab ust. 4 ustawy o systemie oświaty w sprawie ustalenia zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne oraz materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie dokumenty związane z RODO powinna mieć publiczna szkoła podstawowa?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór wniosku w sytuacji, kiedy rodzic zdecyduje się na kontynuowanie nauki w klasie pierwszej dziecka, które poszło do klasy I w wieku sześciu lat. Takie wnioski muszą złożyć do końca marca. Jak powinien wyglądać w zapisie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób można uchylić stary statut i uchwalić nowy w związku z tym, że chcemy zmienić budowę paragrafów na rozdziały i będzie ich inna ilość. Jak powinna brzmieć uchwała?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jaką dokumentacje powinien prowadzić logopeda i psycholog w terapeutycznym punkcie przedszkolnym?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko złamało obojczyk, zostało przez rodziców oddane pod opiekę poradni (założony gips). Czy dziecko może uczęszczać do placówki z gipsem? Czy rodzic powinien złożyć jakieś oświadczenie, które mówi o wiedzy na temat zagrożeń dla jego dziecka? Jak powinien postąpić nauczyciel - przyjąć dziecko do grupy, poprosić rodzica o zgodę lekarza? Czy można umieścić w statucie bądź regulaminie – zapis o nieprzyjmowaniu do przedszkola dzieci z gipsem?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe