Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w wyliczeniu urlopu przysługującemu nauczycielowi zatrudnionemu od 1 lutego 2020 roku do 26 czerwca 2020 roku.
W pytaniu nie podano istotnej informacji o miejscu pracy i organie prowadzącym placówkę. Zakładając zatrudnienie w szkole feryjnej, na co wskazuje termin zakończenia zatrudnienia w ostatnim dniu zajęć dydaktycznych w takich szkołach (§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, Dz.U. z 2017 r., poz. 1603 ze zm.), gdy nauczyciel dodatkowo pracuje w szkole prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego, wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi: 5 * 5,6 = 28 dni kalendarzowych, zgodnie z art. 64 ust. 5 w zw. z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 i art. 1552a § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Aby obliczyć wymiar ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, od 28 dni należy odjąć urlop wykorzystany w naturze w czasie ferii zimowych (14 dni), a więc jeśli nauczyciel w ferie zimowe skorzystał w urlopu, jest uprawniony do ekwiwalentu w wymiarze 14 dni, zgodnie z art. 66 ust. 2 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel szkoły podstawowej prowadzący zajęcia w oddziale przedszkolnym w wymiarze 24/25, doradztwo zawodowe 1/22 oraz 5 godzin rewalidacji. Z jakiego pensum powinien mieć liczoną rewalidację?
- Na podstawie art. 70 KN nauczyciel złożył podanie o przeniesienie do pracy w miejscu zamieszkania jej męża i wspomina o ewentualnym urlopie bezpłatnym. Co to znaczy niemożność zatrudnienia go w zawodzie nauczycielskim? Jeśli zaproponują mu, np. 7 godz na zastępstwie na czas określony, to czy ja mogę takiego urlopu udzielić? Ponieważ przenosi się do miasta, to ilu dyrektorów winno jej dać informację o niemożności zatrudnienia... Czy w ogóle tego wymagać? Bo chyba oświadczenie nie wystarczy?
- 1. Nauczyciel wspomagający (jego uśrednione pensum wynosi 20) prowadzi samodzielnie lekcję za nauczyciela głównego , który jest nieobecny, ma te same kwalifikacje ,czy powinien mieć zapłacone za tą godzinę według swojej stawi zaszeregowania czy takiej jaką ma nauczyciel główny czyli 1/18 - czyli korzystniejszej
2. Czy długotrwałe zastępstwo doraźne może być przekształcone w nadgodziny stałe tego nauczyciela? Nauczyciel nieobecny dostarcza zwolnienia co pewien czas i wiadomo iż będzie nieobecny do końca roku szkolnego. Nadgodziny stałe nauczyciela nie są odliczane w przypadku innej organizacji pracy szkoły a nadgodziny doraźne już są odliczane, więc jest to niekorzystne dla nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy sprzątaczka zatrudniona na 1/2 etatu w szkole, która przepracowała nadgodziny powinna otrzymać 50% dodatek do stawki za nadgodzinę przepracowaną w roboczym dniu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik administracji Pani Emilia ur.3.05.1987 r. złożyła do dyrektora szkoły wniosek o zaliczenie okresu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym ( 04.05.2003 – 4.07.2007 tj. 4 lata 2 m-ce) do pracowniczego stażu pracy. Do dokumentacji załączyła własny wniosek oraz zeznania 2 świadków - podpisy świadków i zainteresowanej poświadczone przez wójta. Dodatkowo zaświadczenie o tym, iż rodzice posiadali gospodarstwo rolne w ww. latach i zaświadczenie o zameldowaniu domu w tym gospodarstwie. W oświadczeniu wnioskodawcy i zeznaniach świadków opisana jest praca jaką wykonywała oraz czas jaki poświęcała na ww. pracę (sianokosy, żniwa, wykopki itp. pomoc w codziennym obrządku przy zwierzętach gospodarskich, uprawa przydomowego warzywnika- ok. 6 godz. codziennie – praca stała. Czy na podstawie ww. dokumentów i zeznań można zaliczyć Pani Emilii okres pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe