Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o poradę w sprawie przyznania nauczycielce pracującej w przedszkolu w grupie specjalnej dodatku motywacyjnego, wychowawcy grupy oraz dodatku za trudne i uciążliwe warunki pracy (30%). Od końca października nauczycielka przebywa na zwolnieniu lekarskim (ciąża) i otrzymuje zasiłek chorobowy. 2 i 3 stycznia br. wystąpiła z wnioskiem o opiekę na dziecko (Art. 67e KN), a od 7 stycznia kontynuuje zwolnienie lekarskie. Na okres od 1.09.2019 r. do 31.12.2019 r. nauczycielka miała przyznane dodatki: motywacyjny, wychowawcy grupy oraz za warunki trudne i uciążliwe. Czy w takim wypadku dyrektor powinien przyznać nauczycielce od stycznia 2020 r. powyższe dodatki?
Przyznanie dodatku motywacyjnego jest uzależnione od tego, czy nauczyciel spełnia warunki do jego uzyskania, które określa regulamin wynagradzania nauczycieli, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Jeśli więc nauczyciel spełnia te wymogi regulaminowe, należy jemu przyznać dodatek.
Z kolej prawo do dodatku funkcyjnego jest uzależnione od tego, czy dyrektor powierzył nauczycielowi opiekę nad oddziałem przedszkolnym od 1 stycznia 2020 r., czy też nie (art. 30 ust. 1 pkt 2 KN). Jeżeli w czasie nieobecności funkcja została powierzona albo nie została odebrana wcześniej przydzielona, nie ma podstaw do pozbawienia nauczyciela dodatku.
Dodatku za warunki pracy dyrektor nie przyznaje, ponieważ przysługuje on nauczycielowi za każdą godzinę pracy wykonywanej w warunkach trudnych lub uciążliwych (art. 34 KN w zw. z art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy średnią wakacyjną za godziny ponadwymiarowe zaokrągla się do pełnych godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podjął studia podyplomowe w celu uzupełnienia swoich kwalifikacji. Jeżeli nauczyciel w tej samej szkole pracuje na dwóch różnych etatach, ale w niepełnych wymiarach godzin, to czy takiemu nauczycielowi należy się urlop szkoleniowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę nie zgodzić się na pełnienia obowiązków dyrektora na okres wakacji, jeśli pełnię je od września 2012 roku do końca czerwca 2013 roku? (ustawowy okres 10 miesięcy- tak jest zapisane w powołaniu mnie na p.o dyrektora szkoły). Od września będzie nowy dyrektor wyłoniony w drodze konkursu- pozostaje problem wakacji. Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
- Nauczyciel skończył studia podyplomowe grantowe i uzyskał kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu). Jednak dyplomu nie przyniósł, bo tego przedmiotu nie chce uczyć. Brakuje etatu dla niego z przedmiotu wiodącego i parę godzin miał uczyć tego drugiego. Jest od sześciu lat chroniona przez ZZ. Co zrobić, jeżeli dyplomu nie przyniesie? Jeżeli przydzielić jej godziny z przedmiotu wiodącego, trzeba będzie dać zniżkę godzin innej nauczycielce. Zresztą nie zrobię tego. Jestem zdruzgotana postawą n-la, który nie patrzy na to, ze jego koleżanka możne nie mieć etatu. Czy jest jakaś podstawa prawna związana ze studiami grantowymi, która mówi o tym, że po skończeniu takich , nauczyciel ( jeżeli jest taka potrzeba) powinien nauczać przedmiot na który zdobył kwalifikacje. I jak długo ZZ mogą chronić jednego pracownika?
- Zostałam powołana na czas nieokreślony na stanowisko kierownika żłobka z oddziałami przedszkolnymi w 1999 r. Następnie w 2001 r. zlikwidowano żłobek i na jego bazie utworzono Zespół - Przedszkolno - Żłobkowy. Wszyscy pracownicy przeszli do nowej placówki. Ogłoszono konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu. Wygrałam ten konkurs jako osoba niebędąca nauczycielem. Otrzymałam powierzenie stanowiska.Przedłużano mi powierzenie na kolejne kadencje. Teraz Zespół ma być rozwiązany i powstanie osobno przedszkole i żłobek. Podobno ma być ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora. Brakuje mi 1,5 roku do emerytury. Moje pytanie: Jeżeli nie wygram konkursu lub nie przystąpię do niego to jako pracownik samorządowy stracę pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe