Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wykładnię prawną. Nauczycielka jest zatrudniona w naszym gimnazjum od 1 września 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. na 14/18. Nasze gimnazjum jest jej drugim zakładem pracy, tzn nie jesteśmy dla niej szkołą macierzystą. W następnym roku szkolnym jesteśmy przekształceni w ośmioklasową Szkołę Podstawową. Nauczycielka od 1 września 2017 r. nie zostanie zatrudniona, o czym została poinformowana na piśmie. W ubiegłym tygodniu przekazała mi informację ustną (nie otrzymałam zaświadczenia lekarskiego), że jest w ciąży i że poród jest planowany na listopad. Mając na uwadze powyższe, czy należy z nauczycielką przedłużyć umowę do czasu porodu jeżeli nie jest to jej podstawowe miejsce pracy, a umowa wygasa w sierpniu ? Czy powinnam ją sama poprosić o zaświadczenie lekarskie potwierdzające ciążę?
Przepisy dotyczące ochrony kobiet w ciąży dotyczą również nauczycielek zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Jeżeli zatem nauczycielka nie została zatrudniona na czas określony w celu zastępstwa za nieobecnego nauczyciela, jej umowa ulega z mocy prawa przedłużeniu do dnia porodu. Po zakończeniu zatrudnienia nauczycielka otrzyma z ZUS zasiłek macierzyński.
Nauczycielka powinna przedłożyć zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży z podaniem okresu jej trwania. Jest to niezbędne ze względu na fakt, że nie wszystkie umowy zostają przedłużane do dnia porodu, a jedynie te, które uległyby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
Powyższe wynika z przepisów kodeksu pracy:
- art. 185 § 1. Stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.
- art. 177. § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 5 września 2011 roku jeden z moich nauczycieli ma ciągłość zwolnień lekarskich. Są to zwolnienia od lekarza psychiatry. Proszę powiedzieć mi, czy są jakieś przeciwwskazania do dalszej pracy tego nauczyciele w mojej szkole w związku z leczeniem u psychiatry. I jeszcze jedno pytanie dotyczące tego samego przypadku. Czy jeżeli ten nauczyciel będzie chciał roczny urlop dla poratowania zdrowia, to czy musi chociaż na jeden dzień wrócić do pracy? Kiedy powinien napisać do mnie pismo z prośbą o urlop zdrowotny? Wiem że może chorować do 8 marca 2012, bo wtedy mijają 182 dni chorobowego.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może otrzymać urlop bezpłatny? Jeżeli tak to na jak długo?
- Jeżeli po złożeniu do organu prowadzącego przez dyrektora arkusza, nauczyciel zatrudniony z mianowania, dla którego od września nie przewidziano żadnych godzin i konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy z braku godzin, od początku maja rozpoczął roczny urlop dla podratowania zdrowia, może w maju, czyli po zatwierdzeniu arkusza, otrzymać wypowiedzenie, gdy jest już na urlopie? W jaki sposób dyrektor może skutecznie doręczyć takie wypowiedzenie i czy od września ten urlop nadal trwa i jest płatny dla nauczyciela, czy automatycznie wygasa z końcem roku szkolnego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź, czy do pensum nauczyciela zaliczamy:koła zainteresowań,zajęcia rekreacyjno-sportowe,zajecia logopedyczne,zajęcia rewalidacyjne,koła przedmiotowe, SKS, zaj.dydaktyczno wyrównawcze.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel biorący udział w konkursie na stanowisko dyrektora szkoły zobowiązany jest do odpracowania przepadających w tym czasie zajęć dydaktycznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe