Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Prowadzę Przedszkole Niepubliczne. Rozważam możliwość przejścia na Przedszkole Niepubliczne na prawach publicznego (tzw. przedszkole za złotówkę). Jakie zmiany z tym się wiążą?
Konieczne jest dokonanie zmian statutu (lub innych wewnętrznych regulacji) przedszkola oraz wprowadzenie w życie wymogów określonych w art. 90 ust. 1b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.):
1) spełnienie warunków określonych w art. 6 ust. 1 u.s.o., z tym że czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki nie może być krótszy niż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez radę gminy dla publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę: realizacja programów wychowania przedszkolnego uwzględniających podstawę programową wychowania przedszkolnego; bezpłatne nauczanie, wychowanie i opieka w czasie ustalonym przez gminę, nie krótszym niż 5 godzin dziennie; przeprowadzanie rekrutacji w oparciu o zasadę powszechnej dostępności; zatrudnianie nauczycieli posiadających kwalifikacje;
2) pobieranie opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego nie wyższych niż opłaty ustalone przez radę gminy na podstawie art. 14 ust. 5 pkt 1 lit. a u.s.o. (maksymalna wysokość 1 zł),
3) prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, wychowania i opieki ustaloną dla przedszkoli publicznych, czyli dziennika zajęć na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej na podstawie § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. z 2014 r., poz. 1170),
4) zapewnienie liczby uczniów w oddziale przedszkolnym nieprzekraczającą maksymalnej liczby uczniów w oddziale przedszkola publicznego na poziomie 25 dzieci,
5) zapewnienie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
6) stosowanie zasad przyjmowania do publicznych przedszkoli, określonych w rozdziale 2a u.s.o.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór pisma do organu prowadzącego w sprawie wydania opinii na temat powołanego, od września 2011 roku, wicedyrektora szkoły.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jetem dyrektorem szkoły publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie, szkoła świetnie sobie radzi, czy gmina może przejąć naszą szkołę w związku ze zmianami, wchodzącymi od 1.09.2017.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dot. dokumentacji szkolnej, a dokładnie arkuszy ocen. Jest wyjaśnienie na stronie dot. zakładania arkuszy w przypadku przejścia uczniów klas 2,3,5,6 a co z klasą 4? W obowiązującym rozporządzeniu nie ma zapisu dotyczącego zakładania arkuszy uczniom w przypadku przejścia z innej szkoły (było to wyjaśnione w poprzednio obowiązującym) stąd też moje wątpliwości.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Po kontroli sanepidu stwierdzono w naszym przedszkolu nieprawidłowości w nadmiernej liczbie dzieci. Jesteśmy przedszkolem niepublicznym, mamy małe 13-18 osobowe grupy i sale, które wg nas są wystarczającej wielkości- dzieci mają swobodny dostęp do stolików, miejsce do zabawy, kąciki zajęć. Pani kontrolująca powołała się na rozporządzenie MENiS Dz U. z 2003 nr 6, poz 69 (w którym nie znalazłam żadnych konkretnych wytycznych odnośnie przypadającej liczby dzieci na metr kwadratowy) oraz na paragraf 5 pkt1b rozp MEN w sprawie rodzajów innych form wychowania - który to nie dotyczy przedszkola. Czy istnieje w takim razie jakiś przepis jasno mówiący o tym ile dzieci może być na danej powierzchni? Czy mogę podważyć stwierdzone nieprawidłowości?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rozporządzenie MEN z dnia 29.04.2020 zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVI-19 wznawia działalność poradni psychologiczno-pedagogicznych w trybie stacjonarnym od dnia 04.05.2020 r.
Czy w trosce o bezpieczeństwo pracowników i klientów poradni możliwa byłaby organizacja pracy poradni w taki sposób, że 50% byłaby to praca zdalna, a 50% praca w trybie stacjonarnym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe