Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne W szkole niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej obowiązkowe będzie zatrudnianie nauczycieli na umowę o pracę, co wprost będzie wynikało z art. 10a i art. 91b ust....

PORADA PRAWNA

16 kwietnia 2018 Kadry

Prowadzę szkołę niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej, tj. Liceum dla Dorosłych, w której pełnię także funkcję dyrektora. Chciałem zadać pytanie, dotyczące zatrudniania nauczycieli w szkole zaocznej od września 2018. Ustawa o Finansowaniu zadań oświatowych, nie precyzuje dokładnie , na jakich zasadach powinni być zatrudniani nauczyciele w szkołach zaocznych, którzy często maja bardzo mało godzin w semestrze, np. 15-20. W uzasadnieniu do powyższej ustawy, wymienieni są nauczyciele, którzy pracują w sposób ciągły, codziennie, w dziennych szkołach niepublicznych i to jest dla wszystkich zrozumiale, że ww. pedagodzy, muszą mieć umowę o pracę. Nie mam natomiast pewności czy te same zasady dotyczą nauczycieli, którzy pracują w szkołach zaocznych, co drugi tydzień. Jeśli jednak tak samo to jak powinna wyglądać umowa o pracę, jeśli np. ma w miesiącu 6-8 godzin albo czasami w różnych miesiącach ma różną liczbę godzin?

W szkole niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej obowiązkowe będzie zatrudnianie nauczycieli na umowę o pracę, co wprost będzie wynikało z art. 10a i art. 91b ust. 2 pkt 1 KN. Wymiar zatrudnienia każdego nauczyciela jest uzależniony od okresu prowadzenia zajęć (np. przez część semestru, cały semestr, dwa semestry) i w związku z tym rodzaju zawartej umowy o pracę (na czas określony, nieokreślony) oraz rozmiaru innych obowiązków powierzonych w ramach umowy niż prowadzenie zajęć bezpośrednio ze słuchaczami. W przypadku prowadzenia zajęć co dwa tygodnie, realizacja innych zadań służbowych powinna być dla nauczycieli planowana w tych tygodniach, w których zajęć nie prowadzą. W następujących po sobie tygodniach może być przepracowywana różna liczba godzin, z uwzględnieniem normy przypadającej na okres rozliczeniowy (art. 129 § 1 KP). Dodatkowo przy zatrudnieniu na część etatu strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 z późn. zm.); w takich przypadkach warto ustalić, że dopiero od 9 godziny dziennie przysługuje ww. dodatek. W związku z tym w następujących po sobie tygodniach można przydzielać nauczycielom niepełnoetatowym różne liczby godzin albo nawet tylko co drugi tydzień, z obowiązkiem jedynie zapłaty wynagrodzenia w kwocie ustalonej w umowie o pracę. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT