Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Prowadzę szkołę niepubliczną, o uprawnieniach szkoły publicznej, tj. Liceum dla Dorosłych, w której pełnię także funkcję dyrektora. Chciałem zadać pytanie, dotyczące zatrudniania nauczycieli w szkole zaocznej od września 2018. Ustawa o Finansowaniu zadań oświatowych, nie precyzuje dokładnie , na jakich zasadach powinni być zatrudniani nauczyciele w szkołach zaocznych, którzy często maja bardzo mało godzin w semestrze, np. 15-20. W uzasadnieniu do powyższej ustawy, wymienieni są nauczyciele, którzy pracują w sposób ciągły, codziennie, w dziennych szkołach niepublicznych i to jest dla wszystkich zrozumiale, że ww. pedagodzy, muszą mieć umowę o pracę. Nie mam natomiast pewności czy te same zasady dotyczą nauczycieli, którzy pracują w szkołach zaocznych, co drugi tydzień. Jeśli jednak tak samo to jak powinna wyglądać umowa o pracę, jeśli np. ma w miesiącu 6-8 godzin albo czasami w różnych miesiącach ma różną liczbę godzin?
W szkole niepublicznej z uprawnieniami szkoły publicznej obowiązkowe będzie zatrudnianie nauczycieli na umowę o pracę, co wprost będzie wynikało z art. 10a i art. 91b ust. 2 pkt 1 KN. Wymiar zatrudnienia każdego nauczyciela jest uzależniony od okresu prowadzenia zajęć (np. przez część semestru, cały semestr, dwa semestry) i w związku z tym rodzaju zawartej umowy o pracę (na czas określony, nieokreślony) oraz rozmiaru innych obowiązków powierzonych w ramach umowy niż prowadzenie zajęć bezpośrednio ze słuchaczami. W przypadku prowadzenia zajęć co dwa tygodnie, realizacja innych zadań służbowych powinna być dla nauczycieli planowana w tych tygodniach, w których zajęć nie prowadzą. W następujących po sobie tygodniach może być przepracowywana różna liczba godzin, z uwzględnieniem normy przypadającej na okres rozliczeniowy (art. 129 § 1 KP). Dodatkowo przy zatrudnieniu na część etatu strony ustalają w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin pracy ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika, których przekroczenie uprawnia pracownika, oprócz normalnego wynagrodzenia, do dodatku za godziny nadliczbowe (art. 151 § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 z późn. zm.); w takich przypadkach warto ustalić, że dopiero od 9 godziny dziennie przysługuje ww. dodatek. W związku z tym w następujących po sobie tygodniach można przydzielać nauczycielom niepełnoetatowym różne liczby godzin albo nawet tylko co drugi tydzień, z obowiązkiem jedynie zapłaty wynagrodzenia w kwocie ustalonej w umowie o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W związku z pojawieniem się uregulowań prawnych na temat urlopu wypoczynkowego dyrektora i wicedyrektorów, uprzejmie proszę o informację, jak w świetle kodeksu pracy wygląda sprawa oddawania dni wolnych za obecność w pracy lub wykonywanie pracy poza szkołą (opieka nad uczniami podczas np występów lub olimpiad) w soboty, a jak w niedziele.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor niepublicznej placówki ma obowiązek przyjęcia po zakończeniu urlopu rodzicielskiego nauczyciela, jeśli podczas jego nieobecności został zlikwidowany oddział, w którym pracował przed zwolnieniem lekarskim? Co z jego 12-miesięczną ochroną?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele mogą prowadzić w czasie ferii zimowych zajęcia sportowe, artystyczne (nie płatne dodatkowo) dla dzieci? Czy nauczyciel może być opiekunem zajęć sportowych jeśli uczy innego przedmiotu niż wf?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jestem nauczycielem , który we wrześniu 2012 roku przepracuje 30 lat. Mam 51 lat. Kiedy mogę odejść na emeryturę? Czy muszę pracować do 65 roku życia, a może będę mogla pójsc na tzw. pomostowa. Proszę o odpowiedz.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem nauczycielem mianowanym od 2017 roku. Czy ubiegając się o kolejny stopień awansu zawodowego Kuratorium może zakwestionować moje przygotowanie pedagogiczne, które wcześniej zostało uznane? Poinformowano mnie, że bez kursu kwalifikacyjnego nie otrzymam stopnia nauczyciela dyplomowanego, ponieważ ten dokument nie zostanie uwzględniony. Na jakiej podstawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe