Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przy szkole podstawowej jest oddział przedszkolny dla sześciolatków. Bardzo proszę o informację dotycząca rekrutacji dzieci sześcioletnich. Czy należy powoływać komisję rekrutacyjną? Przyjmowane są wszystkie dzieci z obwodu. Czy można w statucie szkoły zawrzeć zapis dotyczący pięciolatków: „Do oddziału przedszkolnego może być przyjęte dziecko pięcioletnie w wyniku rekrutacji uzupełniającej, jeśli gmina wskaże mu wolne miejsce w oddziale przedszkolnym”? Proszę o podstawę prawną.
Jeżeli zgodnie z organizacją sieci publicznych przedszkoli do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej uczęszczają dzieci w wieku 5 i 6 lat, to organizacja przyjmowania dzieci do oddziału narusza szereg przepisów. Zgodnie z art. 130 ust. 1, art. 131 ust. 1 w zw. z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r., poz. 1082), do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przyjmowane są dzieci zamieszkałe na obszarze gminy, a więc nieprawidłowe jest przyjmowanie tylko dzieci 6-letnich zamieszkałych w obwodzie szkoły podstawowej albo tylko tych dzieci 5-letnich, którym organ prowadzący wskaże wolne miejsce. Jeśli liczba zgłoszonych dzieci w wieku 5–6 lat nie przekracza liczby wolnych miejsc, to nie prowadzi się postępowania rekrutacyjnego, a w takiej sytuacji niecelowe jest powołanie komisji rekrutacyjnej. Jeśli natomiast łączna liczba zgłoszonych dzieci w wieku 5–6 z obszaru gminy (a nie tylko obwodu szkoły podstawowej) przekracza liczbę wolnych miejsc, to prowadzi się dla nich postępowanie rekrutacyjne, a więc obowiązkowe jest powołanie komisji rekrutacyjnej (art. 157–158 PO). Poza tym postępowanie uzupełniające prowadzi się dla dzieci zamieszkałych w innych gminach (art. 131 ust. 7 PO), a dodatkowo dzieci w wieku 5 lat, którym gmina wskaże miejsce w oddziale, nie biorą udziału w postępowaniu uzupełniającym (art. 31 ust. 10 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy ewidencja dzieci i młodzieży oraz księgi uczniów. Czy należy wpisywać dzieci zameldowane w naszej miejscowości do ewidencji dzieci jeśli zamieszkują w innej miejscowości i uczęszczają do szkoły w miejscu zamieszkania? Czy należy uzyskać pismo o obowiązku szkolnym od rodzica/szkoły, którego dzieci chodzą do szkoły właściwej dla miejsca zamieszkania? Czy wystarczy oświadczenie od rodzica o miejscu zamieszkania?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rodzic może przebywać w świetlicy szkolnej? Mamy taki przypadek,rodzice są w trakcie rozwodu,ojciec,który nie jest pozbawiony praw rodzicielskich już drugi raz z rzędu wszedł do świetlicy,w której przebywały również inne dzieci i nastawiał syna przeciwko matce. Co można w tej sytuacji zrobić, czy jest jakikolwiek przepis,który to reguluje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę szkołę niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej. Mam pytanie dotyczące uczniów uczęszczających do klasy ósmej. Czy powinniśmy wykazywać ich jako uczniów w wykazie miesięcznym do Urzędu Gminy do miesiąca czerwca czy do miesiąca sierpnia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W ustawie o systemie oświaty w art. 5a ust. 4 został określony obowiązek sporządzania i przedstawiania informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w tym także wyniki egzaminu gimnazjalnego, zgodnie z którym: „Organ wykonawczy JST, w terminie do 31 października, przedstawia organowi stanowiącemu powyższą informację”. Jak to wygląda po 1 września 2017 r. jeżeli chodzi o wyniki egzaminu gimnazjalnego, ponieważ ten art. w ustawie o systemie oświaty został uchylony, a prawo oświatowe w art. 11, ust. 7 nie wymienia egzaminu gimnazjalnego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy i na jakiej podstawie rodzice mogą złożyć wniosek do kuratora o kontrolę jakości prowadzonych zajęć przez nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe