Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przyjęłam dziecko 3-letnie do przedszkola (zespół szkolno-przedszkolny). Później zdiagnozowano u niego cukrzycę, więc rodzice wymagają od nas realizacji zadań opiekuńczych: co 1,5 h mierzenie poziomu cukru i przekazywanie wyniku pomiaru na numer komórkowy rodzica. W efekcie rodzice są wzywani czasem kilka razy w ciągu dnia, ponieważ skoki poziomu cukru są niebezpieczne, często wymagające podania insuliny. W początkowym okresie wzbudzało to nieufność rodziców, którzy zarzucali nauczycielce nieumiejętny pomiar. W związku z tym, że dziecko ma specjalną dietę, korzysta z posiłków przynoszonych przez rodziców, co również wzbudza ich niezadowolenie. W zespole nie ma możliwości zatrudnienia dietetyka. Wszyscy pracownicy przeszli wielogodzinne szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Czy jako dyrektor mam obowiązek i prawo nałożyć na pracownika obowiązek dokonywania pomiarów cukru i sprawowania tak odpowiedzialnej opieki nad dzieckiem z nieustabilizowaną cukrzycą, czy raczej przyjęcie tego obowiązku jest naszą dobrą wolą? Matka dziecka nie pracuje.
Zadaniem dyrektora jest zapewnienie właściwych warunków nauki i pobytu każdego dziecka (także chorego przewlekle) w przedszkolu zgodnie z podstawą programową, statutem przedszkola oraz z przepisami szczególnymi m. in. dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i żywienia, dlatego przedszkole ma obowiązki wobec dzieci chorych na cukrzycę, które zostały przyjęte do przedszkola.
Szczegółowe warunki opieki nad dziećmi określa statut a także umowa zawierana z rodzicami dziecka uczęszczającego do przedszkola.
Mimo że odpowiedzialność za prawidłowe leczenie jest obowiązkiem rodziców dziecka i zespołu leczącego, przedszkole powinno każdemu dziecku, w tym przypadku choremu na cukrzycę, udzielać pomocy i wsparcia (również poprzez mierzenie poziomu cukru) oraz ścisłej współpracy z rodzicami.
Podstawa prawna
1) Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.).
2) Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (ze zm.).
3) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.).
4) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach z dnia 17 listopada 2010 r.
5) Ustawa z 26 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
6) Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Szkoła otrzymała środki w ramach projektu Laboratoria Przyszłości na kwotę ok. 150 tys. zł. Czy w związku z tym należy przeprowadzić zamówienia publiczne? Jeżeli tak, to czy mogą one zostać przeprowadzone w trybie podstawowym?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Kto powinien zajmować się w szkole gospodarką odpadami?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę przedszkole niepubliczne (jestem organem prowadzącym jako osoba fizyczna). Czy w związku z zarejestrowaniem działalności gospodarczej z przeważającym PKD 85.10.Z powinnam opłacać podwójną składkę ZUS? Zaznaczam, że księgowość w przedszkolu prowadzona jest w formie księgi przychodów i rozchodów.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytanie.
Uczennica III klasy szkoły branżowej I stopnia ma rozwiązaną umowę o pracę z pracodawcą w celu przygotowania zawodowego. Nie podpisała umowy również z innym podmiotem. Przerwa między zakończoną umową to już 3 miesiące. Co w takim przypadku szkoła powinna zrobić? Co z podejście do egzaminu czeladniczego/zawodowego?
Dziękuję
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie ferii zimowych , letnich mogą być prowadzone zajęcia otwarte (sportowe, turystyczne) w szkołach? Nasza placówka jest placówką oświatową niefeeryjną. Prowadzimy zajęcia pozalekcyjne nieodpłatne w różnych szkołach w różnych dzielnicach miasta (są to na ogół zajęcia sportowe) w ramach godzin jakie mają nasi nauczyciele. Dotychczas prowadziliśmy w czasie ferii zimowych i letnich zajęcia otwarte w których uczestniczyły dzieci z tych szkół. Posiadamy regulamin takich zajęć. Czy takie zajęcia są prowadzone zgodnie z prawem, czy musimy traktować je jako półkolonie, zgodnie z Rozporządzeniem z 2016 roku (dotyczy wypoczynku). Czy w związku z tym, iż nie wszyscy nauczyciele mają ukończony kurs kierownika wypoczynku, czy kierownikiem może być jedna osoba na wszystkie zajęcia prowadzone w różnych szkołach, czy musi być na każde zajęcia - inny kierownik?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe