Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Publiczna branżowa szkoła I stopnia prowadzona przez ZDZ w Krakowie odprowadza składki od nauczycieli i emerytów na fundusz socjalny. Środki na fundusz socjalny są odprowadzane z subwencji oświatowej otrzymywanej od starostwa. Czy środki emerytów powinny być naliczone z subwencji oświatowej czy z ZUS? W razie braku pieniędzy z subwencji co dzieje się z funduszem socjalnym? Co z funduszem socjalnym dla emerytów?
W przypadku szkół samorządowych i ministerialnych ich działalność jest finansowana ze środków publicznych, które pochodzą z subwencji oświatowej (art. 7 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. Dz. U. z 2021 r., poz. 1930). W tych szkołach jest obowiązek prowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednakże szkoła publiczna prowadzona przez podmiot niebędący jednostką samorządu terytorialnego nie jest jednostką budżetową. Oznacza to, że w takiej szkole obowiązują standardowe zasady prowadzenia działalności socjalnej przez pracodawcę wynikające z ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1923). Nie ma obowiązku prowadzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli jednak w szkole jest prowadzony ten fundusz, to jest on prowadzony dla wszystkich uprawnionych bez podziału na fundusz dla nauczycieli czy fundusz dla emerytów.
Brak obecnych źródeł finansowania na dokonywanie odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych nie może być przesłanką dla pracodawcy zaprzestania prowadzenia działalności socjalnej bez formalnego zlikwidowania funduszu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam problem jako dyrektor 5-cio oddziałowego przedszkola samorządowego, gdzie w każdej grupie jest 25 dzieci mam przyznane przez organ prowadzący tylko dwa etaty woźnych oddziałowych. Nadmieniam, iż są to dzieci od 2,5 do 5 lat przebywające w przedszkolu 10 godzin dziennie oraz spożywające trzy posiłki przygotowywane przez własną kuchnię. Nie znam przepisu, który mówi ile woźnych oddziałowych powinnam zatrudnić. Jako dyrektor z długoletnią praktyką pedagogiczną sytuację tą pamiętam, iż zawsze w każdej grupie wiekowej była 1 woźna oddziałowa. Dziś w dobie oszczędności a także braku regulacji prawnych nie mogę od organu prowadzącego wyegzekwować dodatkowych zatrudnień. Z problemem tym boryka się wiele placówek przedszkolnych. Do kogo zwrócić się z pismem w tej kwestii. Z nauczycieli przedszkoli zrobiono nianie, woźne oddziałowe i sprzątaczki. Mówi się ciągle o prawidłowej realizacji podstawy programowej. Jak może być ona prawidłowo realizowana skoro nauczycielka nie może zorganizować zajęć w terenie, zapewnić wymagany pobyt dziecka na świeżym powietrzu, ponieważ poza teren nie wolno jej wyjść z grupą 25 osobową. Proszę o pomoc do kogo się zwrócić.
- Nauczyciel zatrudniony w dwóch placówkach w niepełnym wymiarze czasu pracy. Czy taki nauczycieli musi złożyć do dyrektora jednej placówki zaświadczenie wyrażające zgodę na dodatkowe zatrudnienie? Czy obowiązuje termin składania takich zaświadczeń?
- Czy można zatrudnić pracownika zajmującego stanowisko intendenta na stanowisku st. intendenta bez ogłaszania konkursu zewnętrznego? Pracownik ten spełnia wszystkie wymagania na stanowisko st.int.
- W szkole funkcjonuje Internat, na czas matur dyrektor w szkole zarządził dni wolne. W związku z powyższym w internacie nie ma młodzieży co za tym idzie nie pobierają posiłków, nie korzystają z ciepłej wody itp. W tych dniach praca kuchni, palacza, sprzątaczki i intendenta pozostaje pod znakiem zapytania. Dyrektor planuje wysłać pracowników w tym czasie na trzy dni urlopu. Dni te nie zostały uwzględnione w planie urlopów. W szkole nie działa żadna organizacja związkowa, ale taki plan co roku się tworzy. Czy w planie urlopów można uwzględnić tylko zaplanowany przez pracownika 14 dniowy okres nieprzerywalnego wypoczynku, pozostawić 4 dni do wykorzystania na żądanie pracownika, a pozostałe dni zostawić do wskazania przez dyrektora np. z miesięcznym wyprzedzeniem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przyznałam nauczycielce urlop zdrowotny zgodnie z okresem wskazanym w orzeczeniu t.j 01.07.2015 do 30.06.2016 r. Nauczycielka wykorzystała w br. 10 dni urlopu w czasie ferii zimowych. Czy w związku z tym będę musiała nauczycielce zapłacić za niewykorzystane dni urlopu wypoczynkowego, czy - ponieważ urlop wypoczynkowy pokrywa się ze zdrowotnym - nie mam takiego obowiązku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe